Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat nastere

In urma pierderii unui certificat de nastere,cum se poate si unde recupera acest duplicat?
De ex: nascut in Brasov,dar crescut in Onesti,acum are sederea in Bucuresti dar,are un buletin expirat si ii trebuie certificatu de nastere care este pierdut.
Se poate da o procura cuiva(sora,frate), pt a ridica acest duplicat?daca da,ce pasi trebuie urmati.Multumesc
LEGEA NR.119/1996 privind actele de stare civila:

Art. 11.
(3) Cererea se depune la autoritatea administraţiei publice locale care are in păstrare registrul de stare civila sau a domiciliului ori a reşedinţei petiţionarului….
(4) Eliberarea altor certificate in locul celor pierdute, sustrase, distruse sau deteriorate este supusa taxei de timbru, potrivit legii.

Celelalte detalii privind anuntul prin care declarati nul certificatul de nastere pierdut sau deteriort precum si actele pe care trebuie sa le prezentati in scopul obtinerii duplicatului si modul in care le trimiteti sau le depuneti personal le veti primi de la autoritatea administratie publice locale imputernicita prin lege sa va elibereze duplicatul.
Aveti grija ca opereaza si :
Art. 62. - (1) Constituie contravenţii la regimul actelor de stare civila următoarele fapte, daca nu sunt săvârşite in astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, sunt considerate infracţiuni:
j) pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civilă.

Actele necesare pentru eliberarea duplicatului sunt :
i. cerere tip (de la serviciul Stare Civila - certificate de nastere)
ii. actul de identitate ( buletin, carte de identitate, adeverinta de identitate provizorie pentru cetatenii romani cu domiciliul in tara, cetatenii care nu au acte de identitate vor fi indrumati mai intai sa solicite eliberare actului de identitate, pasaportul-pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sau cetatenilor cetatenii straini ale caror acte de stare civila sunt inregistrate in tara;
iii. timbru fiscal de 1 leu

Pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civila constituie contraventie de la regimul actelor de stare civila, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat potrivit legii penale sunt considerate infractiuni . Conform Legii amenda este intre 100 si 200 lei (la primul duplicat se aplica amenda minima).

Eliberarea duplicatului se face de catre serviciul public comunitar local de evidenta persoanelor care are în pastrare registrul de stare civila sau de la domiciliul ori resedinta petitionarului.

Solutia simpla este obtinerea unei carti de identitate provizorie si depunerea unei cereri pentru eliberarea unui alt certificat de nastere la Starea civila de la locul de domiciliu (Bucuresti). Cererea se poate depune si la locul nasterii si la locul domiciliului, cand acestea difera.

Nu poate face procura pana nu are act de identitate valabil.
da,este vb despre iubitul meu.nascut in brasov,dar a crescut in onesti,acum are domiciliu in bucuresti,a fost luat in spatiu de cineva.drept urmare trebuie sa merga in onesti,sat bogdanesti,sa-si faca carte provizorie pt a merge sa-si scoata duplicat certificat nastere.ia explicat un avocat ca din bucuresti nu poate rezolva nimic pt ca are buletinu expirat.va multumesc mult pt detalii.