Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... REABILITARE CAZIER.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

REABILITARE CAZIER.

In anul 2010 am fost condamnat definitiv la 2 luni cu suspendare pentru o infractiune cu privire la regimul circulatiei pe drumurile publice( conducere sub influienta alcoolului 1,00 alcoolemie).Hotarirea a ramas definitiva in 21 Ianuarie 2011.Mi s-a fixat si un termen de incercare de 2 ani si pina acum nu am mai savirsit nici o alta fapta de natura penala.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac si cum trebuie sa procedez pentru a cere reabilitarea cazierului.
Deasemenea nu stiu de la ce data as putea sa cer acest lucru si nu stiu cui trebuie sa ma adresez,Politiei sau judecatoriei.
Ce inseamna REABILITARE?
Inseamna cumva ca dupa ce voi cere acest lucru nu voi mai figura in evidentele Politiei si ca acel cazier pe care il voi cere ulterior va fi curat?
Voi fi cumva considerat ca recidivist dupa ce voi obtine aceasta reabilitare?Intre timp mi-am recapatat si permisul.
Va rog sa-mi raspundeti.Multumesc.
1.Aveti un termen de incercare de 2 ani si 2 luni ( si nu de 2 ani), termen care se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condmanare, respectiv data de 21.01.2011.
Termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate- 2 luni in cazul dvs., la care se adauga un interval de timp de 2 ani potrivit art 82 c.pen., deci total 2 ani si 2 luni.
Termenul de incercare se calculeaza potrivit art 186 c.pen.
Art. 186
Calculul termenelor procedurale
..................................................
Termenele socotite pe luni sau pe ani expiră, după caz, la sfârşitul zilei corespunzătoare a ultimei luni ori la sfârşitul zilei şi lunii corespunzătoare din ultimul an. Dacă această zi cade într-o lună ce nu are zi corespunzătoare, termenul expiră în ultima zi a acelei luni.
Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care urmează.
Prin urmare , dupa expirarea termenului de incercare, daca sunt indeplinite cond.prev de art 86 c.pen., veti fi reabilitat de drept.

2.Pentru a verifica daca mai figureaza sau nu pedeapsa aplicata, dupa expirarea termenului de incercare, aveti posibilitatea sa solicitati eliberarea unui cazier judiciar, iar in masura in care pedeapsa aplicata mai figureaza in cazier, este necesar sa va adresati instantei de judecata pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept.

3.Consecintele reabilitarii de drept sunt inlaturarea pentru viitor a tuturor incapacitatilor, interdictiilor, decaderilor si deci a consecintelor penale si extrapenale ce decurg din hotararea de condamnare.

4.Dupa reabilitarea de drept /sau constatarea intervenirii reabilitarii de drept dupa caz, in cazierul dvs. judiciar ( care va fi eliberat la cerere), nu va mai figura pedeapsa aplicata.

5.Nu, nu veti figura ca recidivist ( disp.art 38 al. 2 c.pen.)