Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de timbru

am fost sa-mi inmatriculez masina (azi 15.03.2013), cu toate actele in regula, am sentinta judecatoreasca definitiva pentru neplata taxei auto si nu mi-o primit dosaru (nu mi-o facut inmatricularea) pe motiv ca nu se recunoaste sentinta judecatoreasca deoarece ii dinainte de 15 martie 2013 si trebuie sa platesc taxa de timbru dupa noua lege. Ii corect ?.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, va multumesc.
Salut Ioan,si eu sunt in aceeasi situatie adica am castigat in instanta inmatricularea fara taxa dar inca nu am fost sa o inmatriculez si vad k de ce mi-a fost frica nu am scapat...eu am intrebat un avocat inainte de 15 martie si mi-a zis sa stau linistit k eu nu mai trebuie sa platesc timbru de mediu caci castigul precedent din instanta este ca si o achitare a taxei de poluare.Daca afli ceva nou te rog frumos sa mai postezi un raspuns sau ceva.....
Din păcate asa stau lucrurile, timbrul se plăteşte conform noilor modificări, se orspecifica clar în textul ordonanţei.
OUG nr. 9/2013 - timbrul de mediu pentru autovehicule

Art. 4. - Obligatia de plata a timbrului intervine o singura data, astfel:
a) cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de catre primul proprietar din Romania si atribuirea unui certificat de inmatriculare si a numarului de inmatriculare;
b) la reintroducerea in parcul auto national a unui autovehicul, in cazul in care, la momentul scoaterii sale din parcul auto national, i s-a restituit proprietarului valoarea reziduala a timbrului, in conformitate cu prevederile art. 7;
c) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii;

d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat in situatia autovehiculelor pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmatricularea fara plata taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

Si avocat care va zis sa stati linistit, putea macar inainte sa arunce o privire pe proiectul ordonantei pus in dezbatere publica la finele anului 2012. Inca de atunci ar fi stiut de aceasta prevedere...
Stimate user de deasupra mea eu zic ca ati bolduit degeaba acel paragraf.
Acel paragraf incepe cu "cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate" .Ei bine domnul care a deschis topicul nu transcrie niciun drept de proprietate ci foarte probabil se afla in urmatoarea situatie (il rog sa ne confirme daca am sau nu dreptate).

A cumparat o masina in decursul anului 2012, a dat statul in judecata pe parcursul anului 2012 insa sentinta definitiva si irevocabila s-a dat acum cateva zile (ma rog, cu cel putin 15 zile in urma cat a fost termenul in care se putea face recurs de catre cealalta parte).
Acel articol pe care l-ati bolduit se refera la situatia in care eu voi cumpara masina de la userul care a deschis acest topic. Eu atunci intr-adevar va trebui sa platesc timbrul, chiar daca dansul a castigat in instanta si nu a platit.

Insa in momentul de fata dumnealui are o sentinta judecatoreasca care obliga serviciul de inmatriculari sa inmatriculeze masina. Fix asta scrie in sentinta data acum ~20 de zile. Faptul ca este refuzat este un mare abuz din punctul meu de vedere. Probabil este o interpretare proasta a legii de catre angajatii de la inmatriculari. Azi a fost prima zi a timbrului de mediu si probabil de asta i s-a intamplat lucrul asta. Nu pot sa cred ca va ramane asa mereu.

Dumnealui a intentat procesul in 2012 iar masina dansului nu este inmatriculata in acest moment doar pentru ca i s-a cerut o taxa care s-a dovedit a fi ilegala (lucru hotarat clar de sentinta pe care o are). Daca ar fi avut masina inmatriculata pe dansul nu l-ar mai fi afectat timbrul de mediu pt ca masina ar fi fost deja inmatriculata inca din 2012 (data cand a intentat procesul).
Daca vorbim de faptul ca de astazi s-a schimbat legea atunci nu cumva vorbim despre aplicarea legii retroactiv? Adica eu cand am intentat procesul era alta lege asadar pe mine nu ma poate afecta nicio lege care e adoptata in timpul cat ma judec. Procesul s-a desfasurat pe prevederile "vechii" legi.

Eu nu sunt avocat si nici macar nu am vreo tangenta cu domeniul si daca am interpretat gresit v-as ruga sa ma corectati.
cosmintt26, utilizator