Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in Romania cu cetatean moldovean- acte ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in Romania cu cetatean moldovean- acte necesare

As vrea sa stiu care sunt conditiile de a te casatori in Romania cu un cetatean roman? Eu sunt moldoveanca din Republica Moldova. De ce acte e nevoie? Certificatul de capacitate matrimoniala si certificatul prenuptial trebuie sa-l am din tara mea sau se poate de obtinut si din Romania? Va multumesc mult! O zi buna!
Certificatul prenuptial vi-l poate elibera medicul de familie al viitorului sot; certificatul de stare civila il puteti obtine fie de la serviciul de stare civila de locul nasterii fie de la consulatul sau Ambasada Republicii Moldova in Romania.

Cititi acest topic, in el gasiti si alte informatii utile:
www.avocatnet.ro/content/for...