Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TIMBRU MEDIU
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TIMBRU MEDIU

BUNA ZIUA. Am cumparat de curand un logan an 2007 si incerc sa il inmatriculez dar intampin numai probleme din partea ANAF. Astazi am fost sa scot certificat de la ANAF ca nu s-a recuperat taxa la masina respectiva dar acolo mi sa cerut chitanta prin care a fost platita taxa ca sa poata sa-mi dea certificatul respectiv . Eu cum pot face rost de chitanta respectiva tinand cont ca sunt al treilea propietar , primul propietar fiind lisingul, dupa aceea o societate comerciala iar acuma eu persoana fizica . SPUNETIMI VA ROG CUM POT INMATRICULA MASINA RESPECTIVA?
Sincer, nu este normal acest lucru, tinand cont ca sunteti al treilea proprietar. Au baza de date cu seria de identificare a masinii, avand cartea de inmatriculare a masinii se pot lua datele primul proprietar care a inscris-o. Va intreb, in scris v-au cerut sa prezentati chitanta cu care sa achitat, sau verbal? Daca au spus in scris, ce articol de lege? Daca decat verbal, inseamna ca este un abuz. Mie personal mi-au cerut aceasta chitanta in cazul restituirii, in cazul dvs nu le este necesara sa o ataseze la dosar, pt ca deja o au.

Acum ca idee, taxa de timbru, probabil a fost achitata de firma de leasing, parca asa era in 2007, deci la dosarul auto, aflat in arhiva firmei, puteti gasi o copie dupa chitanta, pt ca trebuia descarcata in contabilitatea lor.

Primul proprietar care a inscris masina in politie a prezentat si chitanta in original. Faceti cerere la Serviciul de inmatriculari pt aceasta copie.
Din pacate de azi am inteles ca s-a schimbat norma de eliberare a respectivei hartii. Acum se cere copie dupa chitanta.
O mare aberatie vor fi enorm de multe cazuri precum cel din topicul asta.
Problema e similara la mine.
Poate pe noi ne ajuta faptul ca dupa leasingul de 5 ani, restul - trecere pe firma si apoi pe PF s-a facut in ultimele 2 saptamani.
Firma de leasing a emis factura taxei catre firma ce utiliza masina conform contractului. Acea firma a platit factura si are un OP.
Firma de leasing a platit mai departe banii catre bugetul de stat, si pentru asta are si ea uN OP.

Fix de o copie a acelui act aveti nevoie.
Eu zic ca e un avantaj fiind implicate 2 firme, in contabilitate apar tranzactiile si hartiile trebuie sa fie la arhiva. Pare mai simplu decat daca masina ar fi trecut prin 3 persoane fizice.
Ideea e sa solicitati firmei de leasing (sau firmei utilizator, depinde in ce relatii sunteti cu aceasta - iar ea sa solicite firmei de leasing) punerea la dispozitie a acelei copii.

Asta am rezolvat si eu cu 10 minute in urma... si se pare ca firmele de leasing sunt pe pozitii in perioada aceasta. Probabil au primit sute de solicitari in acest sens. La momentul solicitarii aveti nevoie de numarul contractului de leasing.

Trec cu vederea peste ce mi-au spus cei de la Inmatriculari in urma cu o saptamana - firmele de leasing nu pun la dispozitie aceste hartii pentru ca ei au incasat contravaloarea taxei dar in muuuulte situatii (intalnite de ei) nu au achitat mai departe sumele catre bugetul de stat.

Poate rezolvati din cateva telefoane.
Succes!
cristiana_h, utilizator
E o mare prostie asta, ca firmele de leasing nu au achitat taxa. Daca nu ar fi achitat taxa nu ar fi putut inmatricula masinile.