Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Model ºi timbraj cerere de renunþare la judecatã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Model ºi timbraj cerere de renunþare la judecatã

Doresc sa retrag cererea, formulata in nume propriu, de anulare act- administrativ ( sanctiune data de CNCD) depusa la Curtea de Apel, la contencios-administrativ. A fost un termen si as mai dori sa- mi spuneti ce cheltuieli de judecata se pun.
Multumesc!
N-am fost explicita... ma scuzati, era vorba de o retragere a plangerii fata de o hotarare a Consiliului;
Nu stiu cum ar trebui sa formulez o astfel de cerere?
Aţi fost explicită, nu este cazul să vă faceţi probleme. Doriţi să renunţaţi la judecata cererii adresate instanţei Curţii de Apel. Cererea de renunţare la judecată nu se timbrează. Un model de cerere aveţi mai jos.

Ref. dosar: ...
Termen: ...

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnata ..., domiciliată în ..., reclamant în dosarul nr. ..., aflat pe rolul acestei instanţe, cauza având ca obiect ..., în contradictoriu cu pârâtul Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, cu sediul în Bucureşti, ..., în temeiul dispoziţiilor art. 246 Cod procedură civilă, depun prezenta

CERERE DE RENUNŢARE LA JUDECATA

cauzei şi vă solicit să constataţi prezenta renunţare prin încheiere dată fără drept de apel.
În drept, îmi întemeiez prezenta pe dispoziţiile art. 82 şi art. 246 Cod procedură civilă.

Data, Semnătura

DOMNULUI PREªEDINTE AL CURŢII DE APEL BUCUREªTI
SECŢIA A VIII-A CONTENCIOS ADMINISTRATIV ªI FISCAL