Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rãspuns la întâmpinarea ANAF
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rãspuns la întâmpinarea ANAF

Buna ziua
Am depus un dosar de recuperare taxa auto . Am primit in schimb o intampinare de la finante in care se solicita "respingerea actiunii ca fiind neintemeiata"., cu toate ca nu am primit nicio comuniare de termen si nici nu mi s-a pus in vedere sa platesc taxa de timbu de 39 lei, pe care nu am achitat-o. Alaturat este si o cerere de chemare in garantie a Fondului pt Mediu
Va rog sa ma ajutati sa fac un raspuns la aceasta intampinare daca este necesar.
Multumesc.
CPC,
Cererea de chemare în judecată
Art. 201
Fixarea primului termen de judecată
(1) Judecătorul, de îndată ce constată că sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru cererea de chemare în judecată, dispune, prin rezoluţie, comunicarea acesteia către pârât, punându-i-se în vedere că are obligaţia de a depune întâmpinare, sub sancţiunea prevăzută de lege, care va fi indicată expres, în termen de 25 de zile de la comunicarea cererii de chemare în judecată, în condiţiile art. 165.
(2) Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care este obligat să depună răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare. Pârâtul va lua cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare de la dosarul cauzei.
(3) În termen de 3 zile de la data depunerii răspunsului la întâmpinare, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.
(4) În cazul în care pârâtul nu a depus întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (1) sau, după caz, reclamantul nu a comunicat răspuns la întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (2), la data expirării termenului corespunzător, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.
(5) În procesele urgente, termenele prevăzute la alin. (1)-(4) pot fi reduse de judecător în funcţie de circumstanţele cauzei.
(6) În cazul în care pârâtul domiciliază în străinătate, judecătorul va fixa un termen mai îndelungat, rezonabil, în raport cu împrejurările cauzei. Citarea se va face cu respectarea dispoziţiilor art. 156.

A) la modul general

- un răspuns la Întâmpinare se dă ţinând cont de :
a) conţinutul şi scopul final al acţiunii dvs. ;
b) conţinutul, pretenţiile şi punctul final avut în vedere de către pârât la Întâmpinare;
c) pe deoparte, veţi susţine cerinţele şi scopul dvs., criticând ca netemeinice, nelegale etc etc (probabil, aberante sau abuzive să zicem) conţinutul, cerinţele şi finalul Întâmpinării, cu măiestrie, în aşa fel, încât să îmbinaţi frumosul cu utilul şi plăcutul, adică să convingeţi instanţa să vă acorde câştig de cauză acţiunii dvs.
c) în final, formulaţi CONCLUZII scurte, clare şi precise/la obiect prin care puneţi tot accentul astfel: vă susţineţi acţiunea dvs. ca fiind legală, temeinică şi necesară şi solicitaţi ADMITEREA ei aşa cum aţi formulat-o. Pt. cei cu mai multă experienţă, pot critica Întâmpinarea ca fiind netemeinică, nelegală, eventual inadmisibilă solicitând instanţei respingerea ei.

Atenţie !
Dacă e cazul, puteţi invoca anumite EXCEPŢII împotriva Întâmpinării.Aşa veţi neutraliza adversarul fără ca instanţa să mai intre pe fond, forma scurtă.Totul depinde de cunoştinţele dvs. (ale celui care vă poate ajuta) în domeniu.

Dacă, totuşi, nu vă puteţi descurca din/cu ceea ce v-am arătat la pct. meu nr.1 de mai sus, atunci :

B) ca să vă poată ajuta cineva mai aprofundat, e nevoie să cunoască esenţa conţinutului acţiunii dvs., bineînţeles, fără a da numele entităţilor.

C) poate vă e de folos şi art.201 arătat mai sus din CPC, cât şi Citarea şi comunicarea actelor de procedură
Art. 165
Data îndeplinirii procedurii
Procedura se socoteşte îndeplinită:
1. la data semnării dovezii de înmânare ori, după caz, a încheierii procesului-verbal prevăzut la art. 164, indiferent dacă partea a primit sau nu citaţia ori alt act de procedură personal;
2. în cazul citării ori comunicării altui act de procedură efectuate prin poştă sau curierat rapid, potrivit art. 154 alin. (4) şi (5), procedura se socoteşte îndeplinită la data semnării de către parte a confirmării de primire ori a consemnării, potrivit art. 163, de către funcţionarul poştal sau de către curier a refuzului acesteia de a primi corespondenţa;
3. în cazul citării sau comunicării altui act de procedură efectuate potrivit art. 154 alin. (6), procedura se socoteşte îndeplinită la data arătată pe copia imprimată a confirmării expedierii, certificată de grefierul care a făcut transmisiunea.
multumesc pentru raspuns
V-am trimis mesaj cu intampinarea formulata de AFP
bună seara,
v-am expediat ”Răspuns la Întâmpinare”.Vă doresc o seară plăcută!
Buna seara! Ma ajutati va rog cu un raspuns la Intampinarea ANAF restituire taxa auto achitata in 01.03.2013 la adresa emanicola8@yahoo.com.
Va multumesc ca existati!
bună seara,
voi încerca a vă ajuta.Am respectuoasa rugăminte de a-mi trimite URGENT mesaj privat + respectiva Întâmpinare ANAF etc etc .În funcție de timpul meu liber sper să vă pot ajuta.Vă doresc noapte bună!