Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cumulare somaj cu pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cumulare somaj cu pensie de invaliditate

Buna ziua.As dori sa stiu daca pensia de invaliditate de grad 3 poate fi cumulata cu somajul? -Ce pasi sunt de urmat in cazul in care ai primit decizia de incadrare in grad de invaliditate de la comisia de expertiza si esti inca salariata dar in momentul primiri deciziei de pensionare de invaliditate esti in somaj?Mentionez ca actele la casa de pensi sunt depuse cand esti inca salariat.
Nu puteti cumula pensia de invaliditate gr.III cu indemnizatia de somaj deoarece pensia este un venit pe care legea nu il prevede ca se poate cumula cu indemnizatia de somaj.