Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributii sociale PFA in urma obtinerii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributii sociale PFA in urma obtinerii calitatii de salariat

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati, pe cat posibil, cu urmatoarea problema:

La inceputul anului 2013 sotul meu a deschis un PFA. A primit de la ANAF decizia de impunere cu esalonarea platilor trimestriale a contributiilor sociale (impozit pe venitul declarat, pensie si asig de sanatate) si a platit pana acum 2 trimestre. La sfarsitul acestei luni urmeaza sa plateasca si trimestrul 3 (Iulie, August si Septembrie).
Pana acum el nu era salariat, insa incepand cu zilele urmatoare (11-12 Septembrie) urmeaza sa se angajeze pe o perioada determinata (2-3 luni, poate mai mult).
In urma multor sapaturi am inteles ca, persoanele care au si calitatea de salariat, dar care realizeaza si venituri ocazionale din activitati profesionale (cred ca se incadreaza la aceasta categorie pt. ca realizeaza venit din activitati profesionale o data la 2-3 luni) sunt scutite de plata contributiilor sociale (ar fi dubla impunere).

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- Cum se procedeaza in acest caz? Se depune incepand cu luna din care este angajat vreo declaratie la ANAF si pur si simplu nu mai plateste conform esalonarii sau plateste, urmand ca ulterior sa i se restituie banii?
- ce contributii sociale nu ar trebui sa mai plateasca in calitate de PFA in afara se contributia pentru pensii?

Multumesc anticipat,

DianaO
DianaO, utilizator
La data cand ii va incepe contractul de munca trebuie sa depuna declaratia 601 la finante pentru a fi scos de la plata cas. Ratele pentru contributia la sanatate si impozitul pe venit le va plati in continuare la datele dupa decizia de impunere.
Modelul declaratiei 601 o puteti descarca de la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator
Va multumesc frumos pentru raspuns! Exista o procedura similara si pentru cazul cand trebuie sa reia plata CAS-ului (la data incheierii contractului de munca)?
Da. Atunci va trebui sa depuna declaratia 600 la finante pentru a redeveni platitor de cas.