Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... 1 muncitor sau 2 muncitori
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

1 muncitor sau 2 muncitori

Buna ziua,

Astazi mi sa lansat o intrebare interesanta pe partea de SSM.

Exista legislatie sau specificatii, norme sau alt act care sa impuna angajatorului daca face ore suplimentare cu 1 singur angajat in fabrica? (sau are obligatia sa aduca inca un angajat sa fie 2 persoane? )

Povestea teoretica: Intr-o zi de sambata vine un singur angajat si lucreaza la o presa. Se intampla sa aiba un accident de munca, sau sa isi prinda mana la presa, fara sa fie nimeni in preajma lui care sa il ajute. In teorie poate chiar muri si sa nu stie de el nimeni, in cazul in care portarul prin turul pe care il face sa il gaseasca deja mort pe acel angajat.

Intrebarea ar fi : este voie sa lucreze un singur angajat sau trebuie sa fie macar 2 in cazul in care se intampla ceva cu unu dintre ei celalalt sa ii sara in ajutor?

Pentru aceasta intrebare va rog sa imi raspundeti daca exista si o baza legala pentru acest lucru.

Astept cu nerabdare raspunsuri.

Va multumesc,

Se incadreaza la lucrul in conditii de izolare. In acest caz angajatorul are obligatia numirii o persoana pentru supravegherea lucratorilor care lucreaza in conditii de izolare. Persoana numita pt supraveghere nu tr sa fie in unitate, ea poate face supravegherea de ex telefonic prin apeluri periodice.
Nu tr uitat ca in cazul lucrului in conditii de izolare este necesar controlul medical pentru lucru in conditii de izolare, Fisa nr.141 din HG 355/2007.

HG nr. 1.091/2006
ART. 5
Se considera ca un lucrator lucrează în condiţii de izolare atunci când nu are contact vizual şi comunicare verbală directa cu alţi lucrători, în cele mai multe cazuri pentru o perioada de timp mai mare de o ora, şi când nu este posibil sa i se acorde ajutor imediat în caz de accident sau când se afla într-o situaţie critica.
ART. 11
Personalul care lucrează în condiţii de izolare trebuie sa fie informat cu privire la:
a) manevrarea echipamentului de munca, starea acestuia (fiabilitate şi accesibilitate);
b) riscurile de accidentare şi modul de acţiune în caz de aparitie a acestora;
c) comportamentul adecvat în cazul producerii unei avarii sau al apariţiei unei situaţii critice;
d) utilizarea echipamentului individual de protecţie;
e) primul ajutor;
f) utilizarea sistemului de supraveghere şi de legatura cu exteriorul.

22. Locuri de munca în condiţii de izolare (dispoziţii speciale)
22.1. Angajatorul va numi prin decizie o persoana cu atribuţii concrete care sa supravegheze lucrătorii care lucrează în condiţii de izolare.
22.2. Pentru a se putea interveni în timp util în caz de accident sau avarie la locurile de munca în condiţii de izolare, acestea vor fi dotate cu mijloace tehnice care permit legatura cu persoana care asigura supravegherea:
a) constant automat (centrale de supraveghere, dispozitive de alarmare prin unde radio);
b) periodic automat (radio-telefon, telefon);
c) periodic prin intermediul unei persoane (apeluri telefonice, radio-telefon, camera de luat vederi şi monitor).

Fisa 141. Personal care lucreaza in conditii de izolare
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- ECG
- examen psihologic - la indicatia medicului de medicina muncii
- examen psihiatric - la indicatia medicului de medicina muncii
- glicemie
- investigatii specifice, in functie de tipul de expunere profesionala
Examen medical periodic:
- examen clinic general - semestrial
- ECG - anual
- examen psihologic - la indicatia medicului de medicina muncii
- examen psihiatric - la indicatia medicului de medicina muncii
- glicemie - anual
Contraindicatii:
- etilism cronic
- boli psihice (inclusiv nevroze, tulburari de personalitate)
- diabet zaharat decompensat
- boala cardiaca ischemica
- hipertensiune arteriala (gradul 3, complicata)
- altele, in functie de tipul expunerii profesionale

Multumesc frumos pt raspuns, dar avreau sa va intreb: Instruirea lucratorului trebuie sa fie consemnata in fisa de instruire ssm? si trebuie sa se faca si instructiune de lucru pentru persoanele care lucreaza in conditii de izolare?
Da. Toate instruirile ssm se consemneaza in fisa individuala ssm a lucratorului.
Pentru lucrul in conditii de izolare se intocmesc instructiuni proprii ssm, instructiuni proprii PSI si instructiuni proprii de lucru.
In fisa de post se mentioneaza lucrul in conditii de izolare si la concret - nominalizare, dotare, loc amplasare, posibilitati de acces rapid, etc. existenta tuturor cerintele minime de securitate legate de aceasta activitate, cerute de HG nr. 1091/ 2006, art. 11 lit.c)-f), respectiv art. 22.1 si 22.2 lit.a)-c).
Va multumesc mult pentru ajutor si pentru informatiile primite.

Cu stima,