Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu o societate de distributie energie termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu o societate de distributie energie termica

buna ziua. ma numesc marius si as dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.am o garsoniera in care am centrala. cei de la societatea de distributie energie termica imi trimit prin posta ca am de platit la ei 443 lei,deoarece trec tavile pe la mine prin garsoniera. deocamdata nu am platit nimic si ma ameninta ca daca nu voi plati ma actioneaza in judecata.ce pot sa fac? sa astept sa ma dea in judecata? sau sa platesc? sau exista vre-o portita prin care sa nu le dau banii de pe factura[deoarece sunt niste bani platiti aiurea ,fara a beneficia de nimic din partea lor,doar ca ami trec tavile prin casa]. va multumesc!
Admin, administrator
Buna ziua,

exista vreun contract intre dvs si cei de la firma respectiva? Ei sunt cei care va furnizeaza in mod obisnuit energia termica? Pana acum ati mai platit la ei? Cu ce titlu?

Costi Boncu
Daca tevile care va traverseaza proprietatea tranziteaza agentul termic in sistem centralizat,
chiar daca dvs ati inteles sa renuntati la sistemul centralizat de incalzire,norma in vigoare prevede obligatia achitarii c/v parti comune
inainte am platit la modern calor[la cei care furnizeaza caldura[,dar de cand mi-am pus centrala nu am mai platit nimic la ei. acum mi-a venit sa platesc pt ca trec tavile pe la mine prin garsoniera.

nu exista nici un contract intre mine si cei care furnizeaza caldura . a exista un contract inainte de ami pune centrala,dar acum de cand mi-am pus centrala [3 ani] ,nu am mai facut contract cu ei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,

trebuie verificat continutul contractului cu aceasta societate si gasita o cale pentru a-l desfiinta. Cel mai probabil, contractul nu a incetat si de aceea ei continua sa va factureze. Mergeti la un avocat cu contractul.

Costi Boncu
raspunsul este asta:Daca tevile care va traverseaza proprietatea tranziteaza agentul termic in sistem centralizat,
chiar daca dvs ati inteles sa renuntati la sistemul centralizat de incalzire,norma in vigoare prevede obligatia achitarii c/v parti comune

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook