Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Contestare lege
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Contestare lege

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuna cineva in cunostinta de cauza cum poate fi contestata la Curtea Constitutionala o lege. Care-i procedura. Este vorba de legea privind asigurarile de sanatate. Aceasta lege prevede ca indiferent de situatia in care te afli, pentru a te putea inscrie in sistem trebuie sa platesti din urma 5 ani de contributii plus penalitatile aferente. Nu conteaza ca ai fost plecat din tara in perioada asta, nu conteaza ca nu ai avut nici o sursa de venit (cum scria cineva mai jos), nu conteaza nimic. Esti bun de plata sau ramai neasigurat. Parerea mea ca nespecialist in domeniu este ca avem de-a face cu o ingradire la un drept al fiecaruia, un abuz inimaginabil ca atunci cand vrei sa inchei un contract cu privire catre viitor sa fii tinut de indeplinirea unor conditii care tin de trecut si care nu ti se pot imputa. Chiar si pentru cetatenii straini care se stabilesc in tara este valabil acest lucru, desi ei nici macar nu aveau cum sa fie asigurati cu 5 ani in urma. Este de un ridicol desavarsit si vad ca nimeni nu a reactionat oana acum in atatia ani.
As dori sa cunosc opinia unui specialist in aceasta problema. Unde se poate contesta o lege, de catre cine, in ce conditii, care-i procedura.

Multumesc !
si eu inteleg sa fii asigurat din momentul in care platesti...
Ai aici adresa si telefoane :

Sediul şi adresa Curţii Constituţionale

Sediul Curţii Constituţionale este în Palatul Parlamentului, Intrarea B1, Bucureşti, Calea 13 Septembrie nr.2, sector 5, cod postal 050725.

TELEFON: (40-21) 414.21.21

FAX: (40-21) 312.43.59.

INTERNET: www.ccr.ro.

E-mail: ccr@ccr.ro.
Exceptia de neconstitutionalitate poate fi invocata intr-un proces declansat si numai daca are legatura directa cu cauza respectiva. Daca Curtea Constitutionala va admite exceptia, norma juridica asupra careia a fost ridicata nu va mai fi aplicata in cauza concreta si nu isi va mai produce efectele juridice pentru viitor.
Faceti o plangere sau o contestatie impotriva unei instiintari de plata, comunicari primita de la casa de asig si in cadrul acestui proces invocati exceptia de neconstitutionalitate