Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare destinatie cladire
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare destinatie cladire

am construit in anul 2008 o cladire cu destinatia ´´spatiu comercial´´.Pentru ca treaba nu a mers as dori sa vand cladirea impreuna cu terenul ce o inconjoara.Ce ar trebui sa fac avand in vedere ca acestea sunt incluse in suprafata ce o detin in proprietate si unde se afla si casa in care locuiesc.Totodata as dori sa stiu daca se schimba destinatia cladirii in casa de locuit prin vanzare. multumesc anticipat
In cazul in care doriti sa vindeti doar o parte din teren si doar spatiu comercial fara casa in care locuiti si aveti in proprietate doar un singur imobil( corp de proprietate) atunci este necesar sa se intocmeasca o dezmembrare a imobilului.
Prin contractul de vanzare nu se va schimba destinatia constructiei din spatiu comercial in casa de locuit. Schimbarea destinatiei a cladiri inscrisa in cartea funciara ca spatiu comercial se face printr-o documentatie de actualizare date.