Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sediu ONG - Ipoteca Problema?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sediu ONG - Ipoteca Problema?

Daca apartamentul e cumparat prin programul guvernamental Prima Casa cu sprijin CEC, deci e ipoteca legala, mai trebuie acordul cuiva pentru ca sediul ONG sa fie in respectivul apartament? Voi anexa un exemplar de carte funciara la dosar, dar citisem si de-un aviz de la banca daca exista ipoteca. E valabila si-n cazul Prima Casa? Multumesc!
Puteti trece o clauza in contract prin care la solicitarea proprietarului sau a bancii contractul inceteaza de drept. Aveti in contractul de credit o clauza in acest sens si luati acea fraza si o puneti in contractul de comodat in sensul ca la orice solicitare a bancii cu privire la .... (fraza din contract) se rezilieaza contractul de drept. Eventual putin ajustata clauza.
In cazurile pe care eu le-am avut de acest gen, a functionat de fiecare data.
Ce e de preferat de depus la dosar Extras de carte funciara ori Act proprietate?
grunwald, utilizator
de preferat ambele. cel putin copie dupa actul de proprietate.
Doar copie, fara legalizare la contract?
grunwald, utilizator
legiONG a scris:

Puteti trece o clauza in contract prin care la solicitarea proprietarului sau a bancii contractul inceteaza de drept. Aveti in contractul de credit o clauza in acest sens si luati acea fraza si o puneti in contractul de comodat in sensul ca la orice solicitare a bancii cu privire la .... (fraza din contract) se rezilieaza contractul de drept. Eventual putin ajustata clauza.
In cazurile pe care eu le-am avut de acest gen, a functionat de fiecare data.

Clauza va fi la articol INCETAREA CONTRACTULUI, presupun. In rest trebuie sa mai amintesc pe undeva in contract ca imobilul este sub ipoteca legala?