Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare creante - caz special
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare creante - caz special

Buna ziua,
.
ma aflu in urmatoarea situatie -speciala-pin evolutia ei si va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
-in anul 2007 am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca de la ABN Amro bank in favoarea careia a fost inscris dreptul d4e creanta al imobilului
_in 2010 ABN devine RBS Romania,primesc contractul dar nu si inscrierea la oficiul de cadastru si publicitate imibiliara a dreptu lui de creanta in favoarea RBS.
_in 2013 RBS Romania iese din tara pe sectorul persoane fizice si derularea contractului se face sub umbrela UNICREDIT TIRIAC pe acelasi contract cu RBS Romania la fel fara inscrierea dreptului de creanta in favoarea UNICREDIT.
_ieri primesc o incheiere de respingere de la OCPI incare se arata ca THE ROYAL BANK OF SCOTLAND EDINBURGH SUCURSALA ROMANIA in calitate de cedent solicita cesionarea catre UNICREDIT TIRIAC.Numai ca OCPI respinge aceasta cerere pe motiv ca s-a facut o succesiune de cesiuni fara ca inscrisurile sa fi fost efectuate si cel din urma nu poate cere aceasta cesiune decat numai daca se face dovada cu inscrisuri originale sau copii legalizate si cu plata tarifului aferent inscrierilor sccesive in termen de 20zile de la comunicare.

1.Nota Bene OCPI
2.asa cum am primit acest inscris nu trebuia sa il primesc daca ar fi existat si in cazul celorlalte solicitari de inscriere ?
3.al cui drept de creanta este in acest moment imobilul ?
4.daca la OCPI din localitatea in care se afla imobilul nu au au ajuns acele presupuse cereri si nu s-a efectuat acea inscriere succesiva s-ar fi putut intampla in alta parte?

Multumesc frumos
Buna ziua,

am o intrebare.Nu ma poate ajuta nimeni sau am postat gresit ?
Va multumesc
Cesiunea unei creanţe presupune şi transmiterea tuturor garanţiilor care însoţesc creanţa. Faptul că cesiunile nu s-au notat în CF nu exclude posibilitatea urmăririi silite asupra imobilului de către actualul titular al creanţei, acesta putînd oricînd să depună la CF actele care atestă întregul şir de cesiuni, de la creditorul iniţial pînă la ultimul.

Înscrierea în CF nu se putea realiza în altă parte decît la autoritatea care ţine respectiva carte funciară.

Vorba optimistului: zîmbiţi, mîine s-ar putea să fie şi mai rău.
Va multumesc,

nu inteleg insa cum sa depuna oricand la CF daca nu s-a facut vreodata succesiunea de creante.Altfel nu realiza OCPI inscrierea fara a mai cere toate actele in original sau copii legalizate precum si documentele de plata ?
De unde aţi dedus că nu există cesiunile (de fapt, cesiunea, căci despre o singură cesiune este vorba) între RBS (fostă ABN) şi Unicredit? Din simplul fapt că nu v-a fost notificată? Asta nu înseamnă că ea nu există. Unicredit vă poate notifica oricînd, iar din acel moment nu mai puteţi plăti valabil decît cesionarului. Care, dacă nu veţi plăti, va executa garanţia imobiliară.

OCPI nu cere documente de plată. Îi este suficient actul (contractul) de cesiune.
Lucrurile stau in felul urmator :
-eu am aflat de OCPI cum ca succesiunea de creante nu a fost facuta ABN-RBS Romania-RBS EDINBURGH .De fapt acesta din urma a cerut sa poata inscrie in favoarea UNICREDIT,in calitate de..........OCPI a respins cererea.

Eu imi platesc datoria numai ca nu inteleg a cui e ipoteca in acest moment de vreme ce eu nu am primit vreodata o alta incheiere in afara de ABN.De ce acum OCPI m-a notificat si alta data (daca s-ar fi facut succesiunea)nu.

Va multumesc frumos