Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie la incaltaminte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie la incaltaminte

Buna ziua,

In data de 26 nov 2013 am cumparat de la magazinul [editat] o pereche de ghete (549lei), iar dupa 2saptamani s au dezlipit si tocit pe talpa. M am intors la magazin in data de 9 dec iar aici mi s a intocmit un proces verbal de predare - primire in vederea constatarii.Mi s- au luat ghetele pt o constatare la bucuresti in vederea solutionarii cazului si mi a spus vanzatoarea ca o sa ma sune de la bucuresti pt constatare. dupa 2 zile ma suna si mi spune ca mi lipeste ghetele si mi le trimite dupa o saptamana,. Eu i am spus ca vreau sa mi se inlocuiasca produsul deorece nu mi se pare normal sa dau atatea bani pe o pereche de ghete care mi se dezlipesc si tocesc in 2 saptamani de la purtare.. A zis ca nu au fost lipite corespunzator din fabrica ca o se le lipeasca si nu va mai fi nici o problema eu am insisitat ca vreau sa mi se inlocuiasca produsul sau sa mi ltrimit dezlipit si tocit , la care doamna mi a spus sa astept telefonul ei pst o saptamana cand vor fi lipite ghetele si mi a inchis telefonul. Ce sa fac in aceasta situatie.
gi-jane2, moderator
Sunt cam scumpe ca sa se dezlipeasca si sa se uzeze atat de repede. Mai sunati o data, cereti numele celei / celui care o sa va raspunda (o sa va foloseasca la completarea reclamatiei catre ANPC) si spuneti ca nu doriti reparatia ghetelor ci restituirea sumei. Probabil veti fi refuzata. Anuntati-i ca veti face o reclamatie la Protectia Consumatorilor si intocmiti-o conform modelului de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Este posibil sa reusiti sa va recuperati banii.
Ares-3, moderator
Am sunat din nou la cei de la otter si mi au dat acelasi raspuns nu mi vor inlocui ghetele, doar mi le vor lipi si mi le va trimite saptamana viitoare. Ce pot face in aceste conditi?
Le-ati spus ca ii reclamati daca nu va restituie banii?
Nu prea aveti variante, ori faceti reclamatie acum ori asteptati sa le primiti si faceti dupa aceea daca nu sunteti multumita de rezultatul reparatiei.