Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se aplica legea in acest caz.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se aplica legea in acest caz.

Poate fi un inculpat pedepsit cu cuantumul si anii de pedeapsa din noul cod penal, pentru 3 fapte? Din noul cod, pentru ca anii de pedeapsa sunt mai mici.

Dar pot fi contopite dupa vechiul cod, deoarece se absorb toate in cea mai grea?
Ca daca se contopesc dupa codul penal nou e cam nasoala problema.

Se poate face asa ceva?

Daca da, exista vreun text de lege ce permite asa sa se aleaga ce e mai bun din codul penal si codul de procedura vechi si nou?
Se poate aplica legea penală mai favorabilă, acolo unde este cazul.Și după noua lege penală pedepsele mai mici sunt absorbite în cea mai grea, doar că sporul nu mai este opțional .
Am intrebat altceva. Un raspuns totusi?
Mai e functional forumul?