Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare cim pe durata ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare cim pe durata ccc

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, am avut cim pe durata determ din noiemb 2012 ult act aditional fiind pana la 1 sept 2014, nu au dorit sa mi prelung contractul. Pe 17 martie 2014 am nascut din mai 2014 am depus dosar pt ccc. As vrea sa stiu daca influenteaza in vreun fel incetare cim indemnizatia sau ccc pe care il am pana in 2016. daca trebuie sa anunt undeva incetarea contractului. Pot beneficia de somaj dupa cei doi ani. Cum trebuie sa procedez. Va multumesc anticipat. O zi buna
Incetarea c.i.m.pe durata CCC nu influenteaza dreptul dvs la indemnizatia pentru CCC.

Pentru somaj trebuie sa depuneti actele in 10 zile de la data incetarii c.i.m. - pentru a beneficia de somaj de la data incetarii c.i.m.- , dar nu mai tarziu de 12 luni de la acesta data.

Daca c.i.m. a incetat la 01.09.2014 , actele pentru somaj ar trebui depuse pana la data de 12.09.2014 sau cel mai tarziu pana la 01.09.2015.

Detalii despre Somaj si CCC gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/for...

1. - Un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept (at.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati dvs. la acea data.
- Nu este nevoie sa anuntati nicaieri incetarea CIM.

2. Incetarea CIM nu duce la suspendarea sau incetarea platii indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC), indemnizatie pe care o veti primi in continuare.

3. Chiar daca sunteti acum in CCC mergeti sa va inregistrati la Agentia de Somaj pentru ca dupa terminarea CCC sa beneficiati de indemnizatie de somaj pana va gasiti un loc de munca.
knd m au anuntat ca nu o sa mi mai prelung m au pus sa semnez o cerere pt incetare cim cu 1.09, asa se procedeaza?
Nu trebuia sa semnati o astfel de cerere , intrucat raportul de munca este posibil sa se fi incheiat in baza art.55 lit.b C.mun., , fapt ce nu va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.
1. - Solicitati sa va dea un exemplar din decizia de incetare a CIM si acolo scrie cu ce articol din Codul muncii a incetat.
- Legal ar trebui sa scrie ca inceteaza CIM cu art.56(1), lit. i) din Codul muncii.

2. In unui CIM pe perioada determinata care inceteaza la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat nu se face nici o cerere ci, asa cum am aratat, CIM inceteaza de drept.