Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

Buna ziua! As dori sa stiu la ce varsta ma pot pensiona,fiind nascut in anul 1956 luna iunie.
-Am lucrat din octombrie 1973 pana in martie 1978 avand grupa 1 dar cu 75%. Nu stiu daca se ia in considerare grupa 1 daca am lucrat sub 6 ani,eu avand doar 4,5ani lucrati in grupa 1 cu 75 %,stiind ca se poate lua in considerare doar de la 6 ani in sus.
-Din martie 1978 pana in aprilie 2007 am lucrat in avand grupa 2 cu 75%.Din cate stiu grupele s-au desfiintat din aprilie 2001,deci eu avand grupa 2 cu 75% din martie 1978 pana in aprilie 2001.
-Din septembrie 2007 pana in prezent am lucrat in alte locuri de munca avand o singura intrerupere de 1 an de zile.

-Va rog sa imi spuneti cand ma pot pensiona pentru ca nu am gasit unde sa pot calcula aceste grupe cu 75%,si daca se poate lua in considerare grupa 1 cu 75% avand lucrat mai putin de 6 ani.

Va multumesc foarte mult.
Din datele postate rezulta:
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata la 60 de ani.

Precizati;
-Daca ati facut armata,cat:ani si luni
Daca din 2007 ati lucrat in alte locuri de munca ?sau in alte conditii de munca ?
-Nu am facut armata.Perioada armatei am lucrat-o tot la locul de munca unde am avut grupa 2 cu 75%.
-Din 2007 lucrez pana in prezent avand o singura intrerupere de 1 an de zile,fara conditii deosebite.

Va multumesc.
Ramane valabil rasunsul dat:

Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata la 60 de ani.
Va multumesc.