Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... legislatie si practica acordare cheltuieli de judecata ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

legislatie si practica acordare cheltuieli de judecata in tari UE

Va rog sa imi oferiti orice fel de informatii privitoare la legislatiile altor state UE privitoare la obligarea sau nu a partii care pierde sa suporte cheltuielile de judecata.
In toata Europa exista aceasta regula la obligarea la cheltuieli de judecata.
Este normal sa fie asa.
Ganditi-va ca cel care deschide un proces face anumite cheltuieli care pot fi foarte ridicate si nu se poate afirma ca ar fi corect sa nu le poata recupera.
Daca cheltuielile nu ar putea sa fie recuperate ar suferi un prejudiciu material reclamantul.
Se poate intampla sa faca un credit la banca pentru a putea sa faca fata cheltuielilor unui proces.Persoana ar ramane cu creditul la banca si dator dar cu procesul castigat.

Daca ar fi altfel oamenii nu prea ar mai deschide procese intrucat ar exista riscul sa iasa in paguba cu procesul castigat.
:ban: Avertisment user @aidu!

Stimate forumist @aidu,

Pe acest forum, când un mesaj a fost șters de către moderator, va rămâne șters.

Ca atare, primiți prezentul avertisment pentru repostarea mesajului respectiv. În cazul recidivei, voi fi nevoit să recomand banarea dvs.

Iar pentru a nu genera discuții nesfârșite și inutile, acest topic va fi închis.
andreigrigoriu, moderator