Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Abuz si agresiune politie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Abuz si agresiune politie rutiera

Buna seara sau dimineata,

Va scriu la ora 2:00, intrucat astazi la ora 23:00 mi s-a intamplat ceva incredibil si din pacate, la aceasta ora am ajuns acasa.
Conducand propriul auto in drum spre casa, sotia aflandu-se pe scaunul din dreapta, am intrat in intersecita de la Gara de Nord (intersectia Gh Duca cu Calea Grivitei ) pe culoarea verde a semaforului. La stopul din dreapta statea un echipaj de politie care s-a sesizat ca la dansii s-a facut verde cand eu inca nu depasisem in totalitate intersectia, lucru pe care eu il sustin ca este neadevarat.
In fine...echipajul m-a oprit dupa cca. 100m si mi-a comunicat ca am trecut pe rosu si imi acorda o amenda de apox 200 lei in 48 h + imi retine permisul 30 zile. L-am \"implorat\" pe dl. politist sa se gandeasca ca nu aveam cum sa trec pe rosu, dar dansul a sistinut ca el este organ constatator si el decide ce a vazut, eu avand 15 zile sa contest in instanta PV-ul.
M-am deplasat la masina politistilor si i-am rugat la geam sa se gandeasca mai bine cand vor sa faca un rau de care nu sunt siguri, mai ales ca ei au presupus ca eu am trecut pe rosu, nevazand decat semaforul lor si nu momentul in care eu am trecut pe verde.
Si aici vine \"incredibilul\", cand dupa ce agentul de la volan m-a rugat sa ma duc la masina mea, eu insistand verbal pe un ton f calm sa ma ierte, s-a dat jos agentul din dreapta (un baiat la cca. 20-23 ani) care efectiv mi-a pus ambele maini in zona abdomenului si m-a tarat cca. 4-5 metri spre masin mea parcata in spatele masinii lor. Surprins si putin enervat, m-am abtinut de la orice reactie violenta verbala sau fizica si l-am intrebat: De ce m-ati agresat?
Raspunsul m-a facut sa ajung acasa la 2:00, acesta fiind: \"Fiindca eu pot\"
Stupefiat, am sunat la 112, am solicitat o ambulanta SMURD, am solicitat politia ordine publica, apoi am fost la IML (spitalul Bagdasar) unde s-au constatat urme clar vizibile de agresiune (agentul m-a impins cu mainile in burta, tarandu-ma efectiv 4-5 merti in spate, iar eu am 98kg). Agentul se numeste: Mogoi Ionut.
Vazand cele intamplate, sotia a coborat din masina si l-a intrebat pe colegul sau cum e posibil asa ceva, raspuns fiind: \"mai trebuie sa lucrez la el\", cu alte cuvinte e putin needucat in stilul politienesc.
Trecand peste foarte multe alte aspecte, precum ca au venit sefii lui care m-au \"amenintat\" ca daca-l reclam si el ma va reclama pt calomnie, etc etc... vreau sa va cer cateva sfaturi:

1. Maine ma duc iar la IML ca sa pot sa cer certificatul medico-legal, intrucat in acea noapte nu aveau program si m-au trimis la spitalul Bagdasar pt constatare. Mi-au facut eco abdominala + 2 radiografii la plamani si abdomen.
Dupa ce obtin certificatul medico-legal, pot sa fac plangere penala direct la instanta, intrucat este foarte probabil ca la sectia de politie sa ma lovesc de colegii agresoriului?
Daca da, cui ma adresez si cum imi recomandati sa o formulez? Am nevoie de asistenta avocatiala platita, evident.

2. Referitor la fapta pt care am fost sanctionat cu 4 pct penalizare = amenda de 195 lei in 48 ore si suspendare permis pe 90 zile,
Pe PV este scris la alte mentiuni: \"Nu recunosc fapta si in auto se afla si Dna .............. CNP ....... Echipajul de politie se afla pe Calea Grivitei\"

Mentionez ca l-am intrebat pe agentul de politie daca pot plati amenda pe loc, acesta spunandu-mi ca NU SE POATE decat daca am fix 195 lei. I-am spus ca am 200 lei (o singura hartie) si a spus ca NU SE POATE pt ca nu are rest 5 lei.

Totodata in PV scrie ca fapta este prevazuta de art. 52/17 din RA OUG 195/2002R si este sanctionata de Art. 100/3/D si art. 111/1/C din OUG 195/2002R

Nu exista art.152/17 din RA OUG 195/2002R

Art. 52
(1) Semnalul de culoare rosie interzice trecerea.
(2) La semnalul de culoare rosie vehiculul trebuie oprit inaintea marcajului pentru oprire sau, dupa caz, pentru trecerea pietonilor, iar in lipsa acestuia, in dreptul semaforului. Daca semaforul este instalat deasupra ori de cealalta parte a intersectiei, in lipsa marcajului pentru oprire sau pentru trecerea pietonilor, vehiculul trebuie oprit inainte de marginea partii carosabile a drumului ce urmeaza a fi intersectat.
(3) Atunci cand semnalul de culoare rosie functioneaza concomitent cu cel de culoare galbena, acesta anunta aparitia semnalului de culoare verde.

cred ca agentul a vrut sa scrie art. 152/1 > , dar scrie clar art. 152/17 - poate acest mic detaliu poate anula PV-ul

Agentul de politie nu a mentionat un martor asistent. Va rog sa-mi spuneti daca in cazul in care pierd procesul, pot sa achit in 48h jumate din amenda
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1-Daca agentii au fost de la rutiera,nu aveti posibilitatea sa dati de colegii acestora la sectia de politie deoarece sunt departamente distincte
Puteti formula plangere pe care sa o adresati direct parchetului

3-PV contraventie poate fi anulat in cazurile prev de disp
OG nr 2/2001 Art. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Exista posibilitatea de anulare a PV-ului datorita faptului ca agentul si-a gresit propriul nume?

In loc de STAN MARIAN, a scris STAN MARIUN.

Multumesc
Acesta nu este motiv de anulare a procesului verbal de contravenție. Ca să vă lămuriți ce puteți invoca și în ce condiții puteți obține ceva, accesați link-ul de mai jos și citiți decizia nr. XXII/2007 a Înaltei Curți de Casație și Justiție, obligatorie pentru instanțe.
[ link extern ]

Dacă doriți să contactați un specialist, scrieți aici:
www.avocatnet.ro/content/bc|...
In primul rand aveti nevoie de un avocat bun,care sa va redacteze plangerea impotriva procesului verbal.O puteti trece in plangere,ca martor pe sotia dv,dar ,de obicei,judecatorul nu prea accepta.Nu va sfatuiesc sa mergeti,pt anularea p.v,pe greseli in completarea acestuia.De obicei judecatorul anuleaza pv daca este completata gresit localitatea, numele contravenientului sau,in situatia in care contravenientul refuza semnarea pv,agentul nu trece nici un martor care sa fi vazut contraventia.Se poate castiga procesul impotriva pv. prin invocarea aplicarii principiului de nevinovatie.In conformitate cu dispozitiile art.6 alin.2 din CEDO ,insusite si de CCR prin decizia nr.317/2003,aplicarea principiului de nevinovatie se face si in cazul contraventiilor,nu numai al infractiunilor.In situatia invocarii pricipiului de nevinovatie,politia este obligata sa vina cu dovezi privind vinovatia dv .Ma indoiesc ca respectivul echipaj de politie v-a fotografiat in timp ce treceati prin intersectie. Va prezint,in continuare,ca exemplu o hotarare a unei instante pe o cauza asemanatoare.

Pe situatia de fapt, instanta a constatat ca in conformitate cu dispozitiile art. 6 alin. 2 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului ``orice persoana acuzata de o infractiune este prezumata nevinovata pana ce vinovatia sa va fi legal stabilita``. Desi textul se refera la ``infractiune``, Curtea Europeana a Drepturilor Omului a stabilit, in mai multe randuri, ca notiunea de ``infractiune`` are un caracter autonom fata de dreptul intern, precizand totodata criteriile in raport cu care se definesc infractiunile in dreptul european. In raport cu aceste criterii, s-a decis ca fapte calificate de dreptul intern ca fiind contraventii pot fi considerate infractiuni, in sensul Conventiei, generand obligatia, pentru statele membre, de a asigura garantiile prevazute de art. 6 al Conventiei (cauza Lauko c. Slovaciei). In acelasi sens s-a pronuntat, pe plan intern, si Curtea Constitutionala prin Decizia nr. 317/2003.
Astfel, desi Statul are posibilitatea de a nu sanctiona unele infractiuni sau le poate pedepsi pe cale contraventionala decat pe cale penala, aceasta nu inseamna ca autorii acestor infractiuni sa se afle intr-o situatie defavorabila pentru simplul fapt ca regimul juridic aplicabil este diferit de cel aplicabil in materie penala (cauza Grecu impotriva Romaniei, nr. 75101/01, par. 58, 30 noiembrie 2006).
In speta, avand in vedere faptul ca sanctiunea amenzii contraventionale aplicate petentului are un caracter preventiv si sanctionator, iar sanctiunea complementara a suspendarii permisului de conducere ii restrange acestuia dreptul la circulatia pe drumurile publice, articolul 6 alin. 2 din Conventie si garantiile procesuale generale prevazute de acesta, inclusiv prezumtia de nevinovatie, sunt pe deplin aplicabile.
Aplicarea principiului prezumtiei de nevinovatie atrage rasturnarea sarcinii probei in cadrul plangerii contraventionale. Astfel, petentul nu trebuie sa faca proba nevinovatiei sale, ci revine autoritatii din care face parte agentul constatator obligatia de a dovedi vinovatia celui caruia i se imputa savarsirea contraventiei prin procesul-verbal contestat.
Intrucat, in cauza, intimatul nu a furnizat probe care sa ateste veridicitatea faptei contraventionale retinute in sarcina petentului, si prin urmare nu a rasturnat prezumtia de nevinovatie care functioneaza in favoarea acestuia, instanta, avand in vedere dispozitiile art. 34 alin. 1 din O.G. nr. 2/2001, precum si ale art. 6 din Conventia europeana a drepturilor omului, va admite plangerea formulata de catre petent, cu consecinta exonerarii acestuia de plata amenzii contraventionale aplicate.

In ceea ce priveste amenda,aceasta trebuie platita in 48 ore ( la jumatate ) In cazul in care pierdeti procesul amenda se plateste integral.
Daca exista camere de luat vederi puteti solicita inregistrarea ca sa dovediti nevinovatia. Daca veti iesi din termenul legal n-o sa mai obtineti nici asta.