Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dubioasa
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dubioasa

Am imprumutat acum 3 ani 2000 euro ,cu dobanda cu tot s-a ajuns la 5000,de la cineva,dar nu i-am dat decat partial,fara chitanta,fara martori,pe incredere.Nemaiavand bani doamna s-a dus la executor si mi-a scos casa de 100.000 euro la licitatie.A treia licitatie a fost castigata de un camatar si vanduta cu 18000 euro.Licitatorul a depus doar avansul urmand sa vina sa plateasca restul banilor.A doua zi am fost anuntati,iar doamna care mi-a imprumutat banii a mers cu sotul la notariat si apoi la executor prin care renunta la tot si nu mai are nici o pretentie de la noi,desfiintandu-se titlul executoriu.de altfel la cateva zile am I-am dat banii toti.A 15 a zi a venit licitatorul cu chitanta de la banca,spunand ca el a platit restul banilor in ziua licitatiei,dar recipisa nu a fost depusa nicaieri.Executorul nu a vrut sa ii dea actul de adjudecare pe motiv ca nu face parte din dosar.El a facut contestatie la executare,ne-a dat in judecata si pe noi si pe executor si pe doamna cu banii,iar instanta a admis cererea.Licitatorul a mai procedat asa cu mai multe persone si a castigat si recursul,luand casele oamenilor.Mentionez ca pe durata procesului s-au schimbat judecatorii.Niciodata nu a fost acelasi.Ce as putea face in continuare.Multumesc anticipat !
Complicata speta. V-ar trebui cineva care sa vada si documentele. Este greu de dat o opinie fara acte.
Este o mare măgărie! Luați cel mai bun avocat pentru recurs, veți câștiga sigur. Nu se poate să fie dată o astfel de hotărâre, după licitație aveți 15 zile în care puteți plăti liniștit creanța și trebuie să fie desființate actele de executare.
Ilie1111 a scris:

Este o mare măgărie! Luați cel mai bun avocat pentru recurs, veți câștiga sigur. Nu se poate să fie dată o astfel de hotărâre, după licitație aveți 15 zile în care puteți plăti liniștit creanța și trebuie să fie desființate actele de executare.

La ce anume vă referiți când spuneți „măgărie”?
După părerea mea, din ceea ce s-a postat aici, există posibilitatea ca executarea silită să fie legal efectuată.

Dacă aveți suspiciuni, vă rog să veniți cu argumente concrete întemeiate pe texte de lege.

Citiți cu atenție descrierea speței și poate veți reuși să înțelegeți despre ce vorbesc. Creditorul a cerut încetarea executării, mai înainte de a se emite actul de adjudecare. Poate că s-ar fi putut introduce o cerere de desființare a executării, dar cel mai probabil ar fi fost respinsă ca lipsită de interes, deoarece creditorul a cerut încetarea executării.