Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani luat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani luat de tatal copilului

Am si eu citeva intrebari la care v-as ruga sa imi raspundeti. 1.Daca institutia se obliga sa imi pastreze locul pe perioada de doi ani cit sunt in concediu parental,eu fiind angajat al M.A.I.? 2.Daca in acest interval de timp eu pot sa prestez alte activitati remunerate cu forme legale? 3.Care ar fi indemnizatia lunara eu avand salariul de incadrare de 1400 lei si daca aceasta indemnizatie ar fi la fel din prima si pina in cea de-a 23 luna de concediu? Va multumesc!
1. Nu se numeste concediu parental ci concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani, chiar daca de acest concediu beneficiaza tatal copilului.

2. Pe perioada cat sunteti in CCC vi se suspenda activitatea iar angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca dupa incetarea CCC.

3. - Pe perioada de CCC puteti sa obtineti venituri din prestarea unei activitati dar in limita a 3.000 lei pe an calendaristic.
- Aceste venituri pot fi obtinute numai din acte activitati decat cea de la care ati intrat in CCC.

4. - Indemnizatia pentru CCC pana la varsta de 2 ani este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Indemnizatia nu poate fi mai mare de 1.200 lei lunar si este aceeasi pe toata perioada de CCC.
- Venitul meu = venitul brut - impozitul pe venit - contributiile sociale la pensie, sanatate si somaj.
Va multumesc pt raspunsuri dar totusi am o nedumerire...un coleg al meu se afla in aceeasi situatie pe care vi-am expus-o mai sus si primeste pe luna putin peste 2400 lei.el are salariul de incadrare 1400 lei iar cu sporuri,bani de haine, etc..ajunge la suma mentionata mai sus.
O fi optat pentru CCC pana la varsta de 1 an a copilului, caz in care indemnizatia este de cel mult 3.400 lei lunar.
ionut_suta a scris:
Acum citeva zile v-am deranjat cu citeva intrebari legate de CCC.Am expus si varianta in care colegul meu primeste putin peste 2400 lei pe luna in condiitiile in care a optat pt. perioada de doi ani.Intre timp m-am informat si un alt coleg al meu tot in aceleasi condiitii respectiv pe perioada de doi ani primeste tot in jurul sumei de 2400 lei pe luna cu precizarea ca acesta este tot angajat al M.A.I. doar ca la o alta arma.In aceste conditii tind sa cred ca functionarii din contabilitatea institutiei nu au facut greseli fiid vorba de doua institutii diferite dar pe de alta parte am studiat si legea ,iar aceasta spune clar ca se acorda nu mai putin de 600lei si nici mai mult de 1200 lei pt o perioada de doi ani. Problema e ca nu gasesc o explicatie logica la aceasta problema.Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator.Multumesc.

1. Daca s-a intamplat asa ceva este ilegal.

2. Eu nu cred asa ceva pentru ca ar insemna ca acele persoane vor restitui banii primiti necuvenit.
Am studiat mai atent problema si este vorba de norma de hrana si norma de echipament care se adauga la cei 1200 lei pe luna si de aici se ajunge la suma de 2400lei.Norma de echipament si cea de hrana sunt niste venituri aparte fata de salariu.As vrea sa mai imi spuneti daca dupa ce as ramane in CCC m-as angaja la o firma cu forme legale si as depasi suma de 3000 lei pe an ce consecinte s-ar produce?..Aceasta fapta ar fi infractiune sau contraventie si as risca sa imi pierd locul de munca de unde am ramas in CCC? Va multumesc.