Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Detector de gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Detector de gaze

Am primit la bloc o notificare ca suntem obligati
sa ni se instaleze detecoare de gaz in apartament!
Eu am geamuri termopan cu o grisime mai mica de 3mm
Stiam ca cei care au acest tip de termopan nu sunt obligati
sa isi puna aceste detectoare!
Este chiar obligatoriu?
Firma invoca un ordin din 2015(art. 8)
Eu stiam ca in 2007 cf unei legi(nu imi amintesc acum numarul
nu sunt obligata)
Ce se intampla daca refuz?
Costul este ff mare pt un pensionar.
Multumesc anticipat.
Cititi, va rog, pe lincul de mai jos, informarea din iunie 2016 a Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniu Energiei (ANRE), axact pe aceasta tema.

[ link extern ]
Mai mare o sa fie costul in cazul unei explozii provocata de o scurgere de gaze, il puneti in primul rand pentru siguranta dvs, sunt multe firme care il pun si in rate, nu e ceva de nesuportat.
Montare detector gaze se face conform Ordinului nr 32/2012 al Presedintelui ANRE,adica se monteaza detectoare gaze numai la modificarea instalatiei de gaze.
.... si daca operatorul considera ca instalatia functioneaza in siguranta.
Care operator, credeti dv., ca isi asuma aceasta raspundere?
1.În primul rând nu are nicio legătură grosimea sticlei geamului cu detectorul de gaze. Geamul termopan este un geam etanș.
2. Camera în care există gura de foc trebuie să aibă aerisire.
3. Instalația de gaz se construiește în baza unui proiect făcut de o societate comercială care este abilitată să facă un astfel de proiect. Proiectul este aprobat de cei de la gaz.
4. Nu aveți voie să modificați instalația de gaz decât dacă se întocmește un proiect.
5. Dacă la montarea centralei de apartament sau a sobei în proiect nu exista prevederea montării detectorului, nu sunteți obligată să-l montați.
6.În ultimul rând și cel mai important, aceste detectoare sunt total inutile de aceea nici nu sunt imperativ obligatorii.