Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... PFA care are si carte de munca la un SRL - plateste ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

PFA care are si carte de munca la un SRL - plateste CAS de 2 ori?

Am aflat cu stupoare de 2 saptamani ca trebuia, in calitate de PFA, sa platesc CASS de la momentul inregistrarii ca PFA (deci acum platesc retroactiv, pe ultimii 5 ani).

Cu mai multa stupoare am aflat ca trebuie sa platesc si CAS (pensii) , tot ca PFA .
(Apropo, daca mai stie cineva ca mai trebuie platit ceva, spuneti-mi acum, nu pot face stop cardiac in perioada asta, m-am imunizat).

Problema e, CAS platesc tot pt ultimii 5 ani?

In prezent am carte de munca si realizez venituri si ca traducator, deci din 2 surse.
Ce fac: ma duc pur si simplu la Casa de Asigurari Sociale si le zis: "luati-mi si dvs. banii"?
(care e procentul?)
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Delia Motoasca
cititi, va rog in topicul www.avocatnet.ro/content/for...

desi oug 44/2008 spune ca sunt faculattive asigurarile la pensie si la santate,
legile care reglementeaza aceste 2 asigurari spun altceva
1. contributia la sanatate este obligatorie
2. contributia la pensie este obligatorie doar daca nu aveti o astfel de asigurare ca angajat, somer sau pensionar.
In situatia dvs. de angajat cu CIM nu platiti CAS si in calitate de PFA.
In acest sens opereaza dispozitiile Legii nr.19/2000 art.6^1 coroborat cu art.5 :
Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă şi funcţionarii publici;
II. persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori
dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la pct. I;
III. persoanele care beneficiază de drepturi băneşti lunare, ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile legii, denumite în continuare şomeri;
IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;
V. Persoanele care se regăsesc în două sau mai multe situaţii prevăzute la pct. IV.
Art. 6^1
(2) Se exceptează de la obligativitatea depunerii declaraţiei de asigurare persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V, dacă beneficiază de una dintre categoriile de pensii prevăzute de prezenta lege sau dacă se regăsesc în situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II şi III.
Multumesc frumos pentru raspuns
delia motoasca
grace_r a scris:

cititi, va rog in topicul www.avocatnet.ro/content/for...

desi oug 44/2008 spune ca sunt faculattive asigurarile la pensie si la santate,
legile care reglementeaza aceste 2 asigurari spun altceva
1. contributia la sanatate este obligatorie
2. contributia la pensie este obligatorie doar daca nu aveti o astfel de asigurare ca angajat, somer sau pensionar.

1. PFA este obligat sa incheie declaratie de asigurari sociale si sa plateasca CAS indiferent daca are CIM adica salariat.
2. Somer nu poate sa fie un PFA in acelasi timp.
3. Pensionar depinde ce fel de pensionar ???
offtopic .
@saamy:
privin inrebarea 2, somerii pot avea si pfa, daca a infiintat-o fiind somer.
In primele 3 luni de la infiintarea PFA cele 2 venituri nu se exclud, iar dupa cele 3 luni de gratie somajul va inceta doar daca se obtine venit impzabil peste indicatorul de referinta (care e 500 lei)

la 3, din cate stiu eu nu se fac difernte in functie de categoria de pensie.