Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... acte vanzare cumparare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

acte vanzare cumparare

am cumparat acum 2 zile un apartament.
la notar, fostul proprietar nu a avut adeverinta de la asociatia de locatari din care sa reiasa ca are sau nu are datorii, iar notarul sustine ca se pot incheia actele si fara acea adeverinta.Eu am avut cateva obiectii dar nu am insistat deoarece nu am studii juridice.Are sau nu are dreptate?
ContSters72658, utilizator
Adeverinta asociatia de proprietari daca imobilul care se vinde face parte dintr-un condominium
Este un formular standard care atesta ca nu aveti datorii catre asociatie. Adeverinta trebuie completata in 3 exemplare de catre administrator si de catre presedintele Asociatiei de Proprietari (semnat, stampilat si numele in clar). Va fi insotita de o copie dupa ultima lista a cotelor de la intretinere (care sa aiba stampila asociatiei in original) si o copie a ultimei chitante care atesta plata acestor cote. In final, adeverinta trebuie vizata la primaria de sector.
Daca notarul nu a cerut expres acest document inseamna ca poate dar este un risc pentru dv.ca si cumparator .
Depinde si ce anume cereti dvs, insa sunt unele documente fara de care notarul nu poate incheia vanzarea.In privinta acestor datorii insa ,dvs. ca si cumparator puteati sa cereti vanzatorului sa va prezinte acea adeverinta prin care sa faca dovada achitarii restantelor, spunandu-i ca, in caz contrar, nu veti semna .
Notarul poate autentifica contractul de vanzare-cumparare fara adeverinta de la primarie din care sa rezulte ca nu sunt datorii la intretinere dar , in acest caz , va scrie in actul de vanzare-cumparare ca dvs preluati eventualele datorii!
Sfatul meu este sa insistati ca vanzatorul sa aduca acea adeverinta fiindca puteti avea surprize neplacute dupa aceea!
B-)
SUCCES!
nu era vorba de adeverinta de la primarie.era vorba de aceasta adeverinta.oare nu ma poate lamuri nimeni?

Notarii publici nu vor autentifica actele de instrainare fara o adeverinta din partea sociatiei de proprietari, care sa reprezinte dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, eliberata in original sub semnatura presedintelui si a administratorului asociatiei de proprietari, cu precizarea numelui si prenumelui acestora, si cu stampila asociatiei de proprietari. Actele de instrainare incheiate cu nerespectarea acestei obligatii sunt nule de drept.