Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajator "disparut", probleme cu cartea de munca..
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajator "disparut", probleme cu cartea de munca..

Buna ziua, sora mea s-a angajat la o firma din noiembrie 2008, dar pe cartea ei de munca apare cu data de 1 dec. 2008. Firma se ocupa cu consiliere financiara,avand in total 2 angajati plus patronul, iar salariul il primea de obicei cand se plictisea seful de rugamintile lor. Desi aceasta situatie era indeajuns de suparatoare, pe 1 iulie ,sora mea a gasit firma inchisa, seful nu mai raspundea la telefon.Ulterior ea afla ca acesta datora multi bani pe chirii, facturi si la clienti. De atunci ea nu-si poate recupera cartea de munca, cei de la fortele de munca i-au spus sa-l cheme in instanta. As dori sa va intreb daca alta solutie nu exista, ca ea sa-si recupereze cartea de munca, sa se poata angaja in alta parte. Va multumesc, si scuzati povestea poate prea lunga..
Carnetul de munca al sorei dvs unde se afla in prezent? ... daca a fost la ITM de ce nu intrebat si carnetul de munca al ei , poate a fost depus de catre angajator la ITM.
Daca prin cerere la ITM nu poate rezolva situatia, alta solutie nu este decat instanta , litigii de munca. Dureaza insa f. mult. Incercati la ITM sa luati legatura cu inspectorul care se ingrijeste de dosarul societatii, si functie de disponibilitatea inspectorului, acesta va va da o solutie. Succes!
Nu, carnetul de munca nu a fost depus la ITM.. iar cei de acolo i-au spus ca daca nu reuseste sa il gaseasca pe angajator..alta solutie nu e decat instanta..problema e ca acel angajator avea si , cred ca inca mai are, mai multe procese, intentate de clienti si alti prestatori de servicii, deasemenea s-a scris in presa locala cum ca era cercetat pentu delapidare de fonduri. Cum dansul era din Rep. Moldova, banuim ca deja este plecat din Romania, pentru a evita cat mai multe...neplaceri
Miruna Elena, utilizator
Am citi atent mesajul dvs. si nu inteleg. Faceti precizarea ca sora dvs a lucrat din noiembrie 2008 dar ca pe cartea de munca apare ca a fost angajata din decembrie 2008. De unde stiti acest lucru daca spuneti ca nu mai detine cartea de munca? Eu cred ca din contractul de munca pe care angajatorul avea obligatia sa-i inmaneze un exemplar dupa ce fusese inregistrat la ITM.
Din experienta m-am mai intalnit cu astfel de cazuri. Daca angajatorul nu a depus cartea de munca la ITM si situatia este asa cum a fost descrisa in textul mesajului "angajator disparut" imi permiteti sa fac afirmatia ca la carnetul de mmunca ii cam puteti spune, Adio!
In schimb se poate reconstitui vechimea dar este mult de alergat in acest sens.
In ceea ce priveste faptul ca sora doreste sa se angajeze la o alta firma, pot sa spun ca poate face acest lucru deoarece nu are obligatia prezentarii cartii de munca la noul loc de munca. Pentru a incheia relatiile de munca cu firma fantoma la care a lucrat trebuie sa scrie si sa trimita demisia la adresa firmei sau pe faxul acesteia, iar cu dovada acestui fapt sa se prezinte la ITM pentru a face dovada incetarii contractul;ui de munca in acest mod. Daca firma la care a lucrat nu a platit taxele si impozite aferente contractului de munca al surorii dvs. aceasta se poate informa tot de la ITM pentru ce perioade de timp s-au platit aceste dari si pentru care nu si va face o declaratie pe proprie raspundere ca renunta la vechimea generata de lunile pentru care nu s-au platit impozitele.
In ceea ce priveste actionarea in instanta a firmei ca sora sa poata reintra in posesia carnetului de munca aveti sanse cam mici. Sora poate face dovada ca a dat angajatorului carnetul sau de munca?
Update: a fost sora mea din nou la ITM. Acolo i s-a spus ca angajatorul a depus carnetul de munca la ei, dar ca ea nu-l poate ridica fara un ordin de incetare a activitatii. I-au mai spus sa trimita la tribunal o cerere de trimitere in judecata, si chiar daca el nu se prezinta, ei ii vor da acel ordin de incetare.
Miruna Elena, utilizator