Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa si salariat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa si salariat

buna ziua
sunt angajata cu norma intreaga la un srl prin CIM; pot desfasura activitate independenta ca pfa in timpul liber?
da
Cand se inregistreaza prestatorul PFA la CASS (o data cu "declaratia de asigurat"), se preia si carnetul de munca. Carnet de munca ce se afla la ITM. Practic, trebuie ridicat la la ITM si depus la CASS. Din informatiile mele, se exclud reciproc cele 2 calitati, desfasurate concomitent: salariat si PFA inregistrat la CASS. Aveti alta informatie? V-as ruga sa-mi indicati si sursa acesteia, in acest caz. Multumesc.
Daca prestatorul PFA are si calitatea de angajat atunci nu este obligat sa incheie contract de asigurare cu CASS ca PFA.
Eu am inteles ca este obligatoriu pentru o PFA sa incheie contract pentru plata CASS, indiferent daca este angajat cu norma intreaga sau partiala in alta parte. Asa este? Daca da, stie cineva din ce an a devenit obligatoriu acest lucru? Parerile sunt diferite, din cate am studiat pe net.

Multumesc.
- CAS (sanatatea) este obligatorie
- CASS (pensii) nu este obligatorie

Art. 61 din Legea 19/2000 (Pensiilor)

(2)Se exceptează de la obligativitatea depunerii declaraţiei de asigurare persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V, dacă beneficiază de una dintre categoriile de pensii prevăzute de prezenta lege sau dacă se regăsesc în situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II şi III.

EXCEPTIE

Persoanele care desfasoara una sau mai multe activitati independente sunt scutite de depunerea declaratiei de asigurare daca beneficiaza de o categorie de pensie sau sunt intr-una din urmatoarele situatii:

1. angajat cu contract de munca

2. someri