avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme in familie

Buna.
sunt nou pe forum si nu stiu daca postez bine asa ca sa nu "tipati".

Problema este in felul urmator.

Un cetatean Roman minor este tinut de catre parinti cu forta in alta tara , respectiv Spania.

Care ar fii procedura sau organele abilitate la care ar purtea apela pentru ca acesta sa se intoarca inapoi in tara cat mai repede cu putiinta. a fost retras de la scoala fara stirea lui si va trebui reinscris destul de repede.Problema este k nu e maltratata fizic ci psihic. nu mai are pofta de mancare, nervos tot timpul, plange continuu, etc

ma poate ajuta cineva cu niste informatii legate de modul prin care ar putea sa ajunga inapoi in tara in conditii legale?

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:13, 16 Iulie 2007




Un cetatean Roman minor este tinut de catre parinti cu forta in alta tara , respectiv Spania.

Parintii nu iti tin cu forta copii ,ii intretin, ii au in crestere si educare.
Daca copilul este cu parintii unde sa fie inapoiat :O
Poate copilul va intelege ca desi schimbarea este mare,este cu parintii, adica este unde ar trebui sa fie.
poi totusi are drepturi. si ca cetatean roman are dreptul sa i se tina cont de opinia pentru tara de sedere.
si cum ramane cu cinurile psihice zilnice la care este supus? maltratare psihica a copilului.

sunt incalcate o gramada de drepturi.
Am niste intrebari: Cine sunteti dumneavoastra, adica ce legatura aveti cu copilul,?
2. Cati ani are copilul?
3. Care ar fi acele drepturi incalcate?
Ultima modificare: Marți, 10 Iulie 2007
aNdreiD, utilizator
as putea spune k sunt un prieten foarte apropiat al respectivului minor
si minorul in aprilie anul viitor va pleca din acest statut, va devenii major ceea ce face ca el sa fie peste 17 ani.
de la Articolul 9 la articolul 13 din drepturile copilului plus inca altele. pe care momentan nu le am la indemana pentru a va informa.

Alte discuții în legătură

Schimbarea custodiei de la tata la mama raduanacris raduanacris buna seara.baiatul care acum are 15 ani este incredintat spre crestere si educare tatalui de6ani.are hotarare definitiva si irevocabila.acum,tatal este in ... (vezi toată discuția)
Vreau sa plec de acasa cristina-maria05 cristina-maria05 Buna ..... Ma numesc Cristina si as dori sa plec de acasa din cauza parintilor mei . Am facut o prostie am avut o relatie de lunga durata cu el , am fost la ... (vezi toată discuția)
Vreau sa plec de acasa! ContSters295418 ContSters295418 Buna!Am 17 ani si vreau sa plec de acasa.Nu ma mai inteleg deloc cu parintii si vreau sa plec la iubitul meu care este major.Nu as vrea sa pateasca nimic el ... (vezi toată discuția)