Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme in familie

Buna.
sunt nou pe forum si nu stiu daca postez bine asa ca sa nu "tipati".

Problema este in felul urmator.

Un cetatean Roman minor este tinut de catre parinti cu forta in alta tara , respectiv Spania.

Care ar fii procedura sau organele abilitate la care ar purtea apela pentru ca acesta sa se intoarca inapoi in tara cat mai repede cu putiinta. a fost retras de la scoala fara stirea lui si va trebui reinscris destul de repede.Problema este k nu e maltratata fizic ci psihic. nu mai are pofta de mancare, nervos tot timpul, plange continuu, etc

ma poate ajuta cineva cu niste informatii legate de modul prin care ar putea sa ajunga inapoi in tara in conditii legale?

va multumesc.

Un cetatean Roman minor este tinut de catre parinti cu forta in alta tara , respectiv Spania.

Parintii nu iti tin cu forta copii ,ii intretin, ii au in crestere si educare.
Daca copilul este cu parintii unde sa fie inapoiat :O
Poate copilul va intelege ca desi schimbarea este mare,este cu parintii, adica este unde ar trebui sa fie.
poi totusi are drepturi. si ca cetatean roman are dreptul sa i se tina cont de opinia pentru tara de sedere.
si cum ramane cu cinurile psihice zilnice la care este supus? maltratare psihica a copilului.

sunt incalcate o gramada de drepturi.
Am niste intrebari: Cine sunteti dumneavoastra, adica ce legatura aveti cu copilul,?
2. Cati ani are copilul?
3. Care ar fi acele drepturi incalcate?
aNdreiD, utilizator
as putea spune k sunt un prieten foarte apropiat al respectivului minor
si minorul in aprilie anul viitor va pleca din acest statut, va devenii major ceea ce face ca el sa fie peste 17 ani.
de la Articolul 9 la articolul 13 din drepturile copilului plus inca altele. pe care momentan nu le am la indemana pentru a va informa.