Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mutare la medic de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mutare la medic de familie

Buna ziua,
Care sunt conditiile in care ma pot transfera la un medicul de familie la care am fost initial inscris?
Metionez ca in urma cu ceva ani am facut un control la camin unde locuiam.
Si ulterior m-am trezit ca nu mai apar pe lista doctorului meu de familie.

Cum pot sa aflu la ce medic sunt inscris si cum dau de el sa ma mut inapoi la medicul meu initial care are toate datele mele, fisa, istoric, imi cunoaste bolile?

Am depus de cateva ori cereri la casa de asigurai de sanatate (din judetul in care am domicilui) prin care am precizat ca renunt de buna voie la mediucul actual si vreau sa fiu reinscris pe lista medicului meu initial.

Nimic nu s-a schimbat pana in prezent.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.
de la casa de sanatate aflati numele medicului la care sunteti inscris. apoi, obtineti o negatie de la el si va reinscrieti pe lista medicului ce-l doriti.
daca dvs ati depus cerere la registratura casei de sanatate , trebuie sa aveti si un nr de inregistrare, verificati ce-au facut cu respectiva cerere
irinucas a scris:

Buna ziua,
Care sunt conditiile in care ma pot transfera la un medicul de familie la care am fost initial inscris?
Metionez ca in urma cu ceva ani am facut un control la camin unde locuiam.
Si ulterior m-am trezit ca nu mai apar pe lista doctorului meu de familie.

Cum pot sa aflu la ce medic sunt inscris si cum dau de el sa ma mut inapoi la medicul meu initial care are toate datele mele, fisa, istoric, imi cunoaste bolile?

Am depus de cateva ori cereri la casa de asigurai de sanatate (din judetul in care am domicilui) prin care am precizat ca renunt de buna voie la mediucul actual si vreau sa fiu reinscris pe lista medicului meu initial.

Nimic nu s-a schimbat pana in prezent.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.

Ambii medici au incheiate contracte cu aceeasi casa de asigurari?Unde ati depus cererea ?V-ati schimbat domiciliul intr-un alt judet?
facultatea am facut-o in alt oras.
adresa nu am schimbat-o, e aceeași de dinainte sa incep facultatea.

Intai trebuie sa aflu la cine sunt inscris si adresa cabinetului.
Nu am nici cea mai mica idee cine este.

Nu exista nici o posibilitate de verificare online?

Multumesc
Pe site-ul Casei de Asigurari (judetene)se poate consulta lista tuturor medicilor de familie ce se afla in relatii contractuale cu casa respectiva.
Daca cunoasteti numele medicului puteti afla adresa cabinetulu sau de pe aceeasi lista despre care va spuneam.
nu puteti afla on line numele medicului la care sunteti inscris.