avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Sold la contul 5311
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Sold la contul 5311

am un prieten care are in 5311, are 100000 ron. in ce cont pot muta acesti bani ca sa nu am proble me?:)))
Cel mai recent răspuns: ContSters285233 , utilizator 16:00, 4 Aprilie 2014
Poate sa restituie aportul creditor, daca are aport creditor.
Se depune numerarul la banca, si faceti inregistrarile contabile aferente acestei operatiuni.
tiberiu_tudor a scris:

am un prieten care are in 5311, are 100000 ron. in ce cont pot muta acesti bani ca sa nu am proble me?:)))



Buna ziua,

Scriptic sau faptic?

Respect,
Dan Preda.
Ma gandesc ca faptic banii nu sunt :)).....deci eu as recomanda a se scoate pe dividende (daca firma are profit), altfel la un eventual control riscati amenda !!! La aceasta suma imp. pe dividende ar veni 19.048 lei :stunned:
M_conta a scris:

[...] altfel la un eventual control riscati amenda !!!


Pentru ce?

Respect,
Dan Preda.

Alte discuții în legătură

Banii din casa suciugeorgeta suciugeorgeta Puteti sa imi spuneti cum pot sa scad banii din casa unei microintreprinderi neplatitoare de tva.......este o suma destul de mare in casa din cauza ca nu prea ... (vezi toată discuția)
Sold casa constanta.sandu constanta.sandu Buna ziua. Am in soldul casei suma de 13279 lei mi se pare mare. Va rog sa-mi spuna cineva daca , este normai sau nu si daca, nu este ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Sold casa andreea68 andreea68 Buna . O firma are un sold la contul5311 \\"Casa\\" de aproape 180000 lei. Faptic sigur ca nu este asa.Cum poate fi diminuat? (vezi toată discuția)