Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Sold la contul 5311
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Sold la contul 5311

am un prieten care are in 5311, are 100000 ron. in ce cont pot muta acesti bani ca sa nu am proble me?:)))
Poate sa restituie aportul creditor, daca are aport creditor.
Se depune numerarul la banca, si faceti inregistrarile contabile aferente acestei operatiuni.
tiberiu_tudor a scris:

am un prieten care are in 5311, are 100000 ron. in ce cont pot muta acesti bani ca sa nu am proble me?:)))

Buna ziua,

Scriptic sau faptic?

Respect,
Dan Preda.
Ma gandesc ca faptic banii nu sunt :)).....deci eu as recomanda a se scoate pe dividende (daca firma are profit), altfel la un eventual control riscati amenda !!! La aceasta suma imp. pe dividende ar veni 19.048 lei :stunned:
M_conta a scris:

[...] altfel la un eventual control riscati amenda !!!

Pentru ce?

Respect,
Dan Preda.