avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... onorariul unui notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

onorariul unui notar

am o nelamurire! unde pot sa gasesc onorariul unui notar pentru dezbaterea unei succesiuni?
Pot sa contest un astfel de onorariu daca mi se pare exagerat in raport cu munca depusa de acesta? La Camera Notarilor Publici sa ma adresez?
Va multumesc si sper sa ma ajutati sa imi gasesc un raspuns la nedumeririle mele!
Cel mai recent răspuns: ionu roman , utilizator 10:35, 5 Septembrie 2009
In acest sens,puteti consulta Ordinul nr. 943/C/2005 pt aprobarea Normelor cu privire la tarifele de onorarii ale notarilor publici
Dar si Normele cu privire la tarifele de onorarii ale notarilor publici:)
E util sa consultati si Ordonanta nr. 12 din 29 ianuarie 1998 ,privind taxele de timbru pentru activitatea notarială.
Edbah a scris:
E util sa consultati si Ordonanta nr. 12 din 29 ianuarie 1998 ,privind taxele de timbru pentru activitatea notarială.

A fost abrogata de Codul Fiscal acum multa vreme.
multumesc pentru aceste indicatiii la toata lumea
o zi buna

Alte discuții în legătură

Bună seara.la calculul taxei notariale pt o succesiune testamentara,mi ... Mica202110 Mica202110 Bună seara.La calculul taxei notariale pt o succesiune testamentara,mi se adaugă nejustificat, în plus, taxa de majorare cu 25% pentru moștenitorii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.va expun mai clar întrebarea mea.matusa mea,văduvă, ... Mica202110 Mica202110 Bună ziua.Va expun mai clar întrebarea mea.Matusa mea,văduvă, fără copii,parinti decedați, având ca rude o sora în viata, și 2 nepoate de sora,mi-a ... (vezi toată discuția)
Aproximativ cam cat costa onorariul unui notar in cazul deschiderii unei succesiuni? inafara de taxele judiciare. ContSters126583 ContSters126583 Aproximativ cam cat costa onorariul unui notar in cazul deschiderii unei succesiuni? in afara de taxele judiciare care se raporteaza la valoarea masei ... (vezi toată discuția)