Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot parintii sa inlature un copil de la mostenire in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot parintii sa inlature un copil de la mostenire in favoarea celuilalt copil?

Buna ziua, sunt in situatia in care parintii mei au hotarat dintr-o data ca vor sa lase ap. lor cu 3 camere sorei mele care din motive de sanatate n-a reusit sa-si cumpere un apartament de-a lungul vietii, si s-au gandit ei sa inventeze o minciuna cum ca acest ap. al parintilor , a fost platit acum 30 de ani de sora mea care la vremea aceea locuia cu ei , avea cam 20 de ani, mentionez ca ap. este pe numele parintilor, dovezi nefiind in acest sens, ea zice ca a scos un credit si l-a platit in 10 luni, eu acum aud asta pt prima data, ea toata viata locuind de fapt in casa parintilor, acestia mutandu-se la tara. Ei mi-au propus ca-mi lasa casa care are o valoare cam de 6,7 ori mai mica decat apartamentul, si evident nu am fost de acord, ei atunci m-au amenintat ca vor face actele in asa fel incat sa nu pot ataca in vreun fel dupa moartea lor. Motive nu au sa ma indeparteze, eu am ajutat familia toata viata , avand o situatie financiara mai buna decat sora, relatiile au fost bune cu toata familia pana acum cand a intervenit aceasta situatie, ce vreau eu sa intreb este daca pot in vreun fel sa opresc aceasta actiune a lor prin justitie ma refer, la modul ca dupa moartea lor sa intru in posesia jumatatii care mi se cuvine, multumesc.
Buna ziua.
Cred ca pare frustrant si pare o nedreptate dar primesti casa .
Eu zic ca o casa valoreaza mai mult decat apartamentul..
Avand in vedere si pamantul pe care este casa.
Probabil parintii vor sa rezolve ceva din timpul vietii .
Succes si buna intelegere!
geanus, utilizator
Conform legii, fiecare dispune de dreptul de proprietate, in timpul vietii, dupa cum decide.

Dreptul de proprietate poate fi exercitat in mod liber si neingradit.

Transferul dreptului de proprietate poate opera in timpul vietii,prin simpla manifestare de vointa a celor soti soti, in calitate de coproprietari.

Daca, insa, rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari este lezata, acestia, in anumite situatii , se pot adresa instantei de judecata.( avem in vedere liberalitatile excesive, anume donatiile , legate( testamentele ,actele mortis causa, actele de vanzare -cumparare, care, in realitate, sunt acte de donatie deghizata) .

Contractul de intretinere presupune realizarea obligatiei contractuale de intretinere, astfel cum este ea detaliata in respectivul contract.

Cata vreme aceasta nu este nesocotita,nu poate opera rezolutiunea contractului, actul producand efecte juridice.

Asadar, dumneavostra trebuie sa aveti in vedere actul prin care opereaza transferului dreptului de proprietate.

La notar, puteti fi asistat de un avocat, care va va explica, in concret, ce efecte produc respectivele clauze contractuale.

Succes in demersurile ce care doriti sa le realizati!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Bună seara. Va rog sfătuiți-ma și pe mine. Sunt jignita și eu și fata mea pe saiturile de socializare de mama și copilul ei o blokez și își fac alte conturi. Eu sunt în Germania cu copii ele sunt în România. Cum pot face o reclamație din luna lui,, Mai,, 2019 ne terorizează.am capturile cu aproape toate conversatiile. Va mulțumesc. Am facyt și reclamație la protecția copilul. Dar nici o rezolvare d-na este țigancă și vb foarte urat și asa vb și copilul.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Conform legii, fiecare dispune de dreptul de proprietate, in timpul vietii, dupa cum decide.

Dreptul de proprietate poate fi exercitat in mod liber si neingradit.

Transferul dreptului de proprietate poate opera in timpul vietii,prin simpla manifestare de vointa a celor soti soti, in calitate de coproprietari.

Daca, insa, rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari este lezata, acestia, in anumite situatii , se pot adresa instantei de judecata.( avem in vedere liberalitatile excesive, anume donatiile , legate( testamentele ,actele mortis causa, actele de vanzare -cumparare, care, in realitate, sunt acte de donatie deghizata) .

Contractul de intretinere presupune realizarea obligatiei contractuale de intretinere, astfel cum este ea detaliata in respectivul contract.

Cata vreme aceasta nu este nesocotita,nu poate opera rezolutiunea contractului, actul producand efecte juridice.

Asadar, dumneavostra trebuie sa aveti in vedere actul prin care opereaza transferului dreptului de proprietate.

La notar, puteti fi asistat de un avocat, care va va explica, in concret, ce efecte produc respectivele clauze contractuale.

Succes in demersurile ce care doriti sa le realizati!