Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Eu ca și proprietar al unui apartament in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Eu ca și proprietar al unui apartament in bloc, pot ...

Buna ziua! Eu ca și proprietar al unui apartament in bloc, pot fi obligată legal de către asociatie să plătesc o cotă parte la rampa pentru persoane cu dizabilități? In condițiile in care nu avem in bloc astfel de persoane doar că își doresc anumiți proprietari aceasta facilitate (exemplu: mame cu bebelusi in cărucioare). In ce condiții pot refuza aceasta participare la plata?
Mulțumesc anticipat!
Concret despre ce plata este vorba pentru executare rampa>
Pentru executare rampa acces persoane cu dizabilitati,legal costurile aferente revin persoanei care beneficiaza de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va comunice temeiul legal al pretentiei
Da, costul este pentru amplasarea unei rampe interior/exterior pentru persoane cu dizabilități. Un cost pe care nu îmi doresc să îl achit

ynocentta a scris:

Concret despre ce plata este vorba pentru executare rampa>
Pentru executare rampa acces persoane cu dizabilitati,legal costurile aferente revin persoanei care beneficiaza de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va comunice temeiul legal al pretentiei

Daca s-a hotarat in AG, cu acordul a 2/3 din proprietari, da.

vali m a scris:

Daca s-a hotarat in AG, cu acordul a 2/3 din proprietari, da.

Acordul,depinde foarte mult de forul care l-a adoptat,deoarece daca este adunare extraordinara se poate obtine acordul strict cu votul participantilor....
~ Conținut șters la cerere ~