avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Eu ca și proprietar al unui apartament in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Eu ca și proprietar al unui apartament in bloc, pot ...

Buna ziua! Eu ca și proprietar al unui apartament in bloc, pot fi obligată legal de către asociatie să plătesc o cotă parte la rampa pentru persoane cu dizabilități? In condițiile in care nu avem in bloc astfel de persoane doar că își doresc anumiți proprietari aceasta facilitate (exemplu: mame cu bebelusi in cărucioare). In ce condiții pot refuza aceasta participare la plata?
Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:24, 24 Ianuarie 2023
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concret despre ce plata este vorba pentru executare rampa>
Pentru executare rampa acces persoane cu dizabilitati,legal costurile aferente revin persoanei care beneficiaza de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va comunice temeiul legal al pretentiei
Da, costul este pentru amplasarea unei rampe interior/exterior pentru persoane cu dizabilități. Un cost pe care nu îmi doresc să îl achit

ynocentta a scris:

Concret despre ce plata este vorba pentru executare rampa>
Pentru executare rampa acces persoane cu dizabilitati,legal costurile aferente revin persoanei care beneficiaza de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va comunice temeiul legal al pretentiei

Daca s-a hotarat in AG, cu acordul a 2/3 din proprietari, da.


vali m a scris:

Daca s-a hotarat in AG, cu acordul a 2/3 din proprietari, da.

Acordul,depinde foarte mult de forul care l-a adoptat,deoarece daca este adunare extraordinara se poate obtine acordul strict cu votul participantilor....
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Anl, rampa-pentru persoane cu handicap Cimpoi Cimpoi buna ziua Sunt o persoana cu dizabilitati locomotorii, ma deplases in scaun rulant, am gradul 1 grav de handicap. As vrea sa stiu daca eu am dreptul la o ... (vezi toată discuția)
Votul a 2/3 sau jumatate plus unu ? Pilu Pilu Buna ziua, as avea on intrebare, daca ma puteti ajuta: Sunt sef de bloc si trebuie sa schimbam conductele de scurgere-canalizare de la subsolul blocului. ... (vezi toată discuția)
Rampa pentru persoanele cu dizabilități asociația de proprietari poate refuza construirea unei rampe ... Valman2233 Valman2233 Asociația de proprietari poate refuza construirea unei rampe de acces pentru persoanele cu dizabilități? Dacă da , în ce condiții? Persoana în cauza ... (vezi toată discuția)