avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, in conf. cu leg 360/2023 , va rog sa-mi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, in conf. cu leg 360/2023 , va rog sa-mi comunicati ...

Buna ziua, in conf. cu leg 360/2023 , va rog sa-mi comunicati daca cele trei perioade in care am fost in somaj si anume
- 14.04 -30.09.1994
- 05.01 - 30.09.1996
- 01.07 .2021 - 30.06.2022
sunt stagii de cotozare contributive.
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:38, 18 Aprilie 2024
Sunt perioade asimilate , nu stagii contributive .
Eu nu vreau asa....o parere, Vreau sa stiu exact unde scrie in codul fiscal care sunt perioadele in care s-a achitat cass din ajutorul de somaj. Poate mai exact perioadele in care nu s-a platit cass.
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2024
valericadoinafurnea, utilizator
cass ???? ... va intereseaza sanatatea sau pensia ?

1. Numai perioada in care o persoana a primit indemnizatie de somaj in baza Legii nr. 1/1991 constituie vechime in munca.(potrivit art. 15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutor de somaj sau de integrare profesionala constituie vechime in munca)

2. Incepand cu data de 01.03.2002, data intrarii in vigoare a Legii nr.76/2002, acesta perioada nu mai este recunoscuta de lege ca fiind vechime in munca. Asadar, perioada in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de somaj in temeiul Legii 76/2002 constituie stagiu de cotizare ce va fi valorificat la stabilirea drepturilor de pensie, in conditiile legii (art. 6 alin.(1) pct. III din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare), si nu vechime in specialitate sau vechime in munca.

3. Incepand cu data de 01.03.2002, se poate opina ca, somajul este perioada necontributiva.
Aveți dreptate. Nu știu cum sa fiu mai explicita. Eu vreau sa știu exact care sunt perioadele din șomaj și co medical care nu se iau în considerare la pensia anticipata. Adică anii în care șomajul și co medical nu sunt STAGII DE COTIZARE CONTRIBUȚIVA. Și asta pentru ca am sunat la Case de pensii din diferite zone din tara și fiecare a răspuns altceva. E o nebuloasa! Mulțumesc frumos!
Perioada in care ati beneficiati de indemnizatia de somaj se va lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare realizat pentru orice tip de pensie .

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
.....
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
...

Alte discuții în legătură

Prin ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea 19/2000, ... goplanet goplanet prin Ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea 19/2000, articolul 38 si alin 4 devine - Perioadele asimilate prevazute la alin 1 se valorifica pentru ... (vezi toată discuția)
Cum îmi pot afla stagiul contributiv pentru a putea calcula ... goplanet goplanet Cum îmi pot afla stagiul contributiv pentru a putea calcula dacă am cei w5 ani necesari pentru ieșirea la pensie. Nu sunt lămurit dacă concediul medical ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , perioadele necontributive asimilate stagiului de ... gica.contra gica.contra Buna ziua , perioadele necontributive asimilate stagiului de cotizare (stagiu militar obligatoriu , somaj) se vor lua in calcul pentru a iesi la pensie ... (vezi toată discuția)