Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul blocului a încasat salarii fara sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul blocului a încasat salarii fara sa aibă atestat ...

Administratorul blocului a încasat salarii fara sa aibă atestat de administrare condominii. Cît timp am la dispoziție să îi fac o reclamație, după care nu mai am dreptul ? Care este perioada permisă pentru a face o reclamație la organele competente? Care sunt aceste instituții ? Mulțumesc.
Faceți o sesizare la compartimentele prevăzute la alin. (1) al art. 10 din legea nr. 196/2018.

[ link extern ]

gabriela constantinescu a scris:

Administratorul blocului a încasat salarii fara sa aibă atestat de administrare condominii. Cît timp am la dispoziție să îi fac o reclamație, după care nu mai am dreptul ? Care este perioada permisă pentru a face o reclamație la organele competente? Care sunt aceste instituții ? Mulțumesc.

Doamna dupa ce ca nu aveti de nici unele in asociatie acum vreti sa ramaneti si fara administrator.
Ca nu a reinnoit atestatul ce mai conteaza. Asa sunt cei mai multi dintre ei.
Aveati o persoana care se ocupa cat de cat de asociatie.
Ati renuntat sa cereti despagubiri acum doar vreti sa il reclamati.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dumneavoastra daca nu va pricepeti deloc de ce doriti sa incurcati lucrurile.
Va mai mirati de ce le nu aveti presedinte si nu doreste nimeni cand dumneavoastra sunteti pusa numai pe reclamatii.
De ce nu v-ati facut dv presedinte.
Oricum ar fi daca o luati la bani marunti conform legii 196/,2018 totul e nelegal in asociatia dv si majoritatea.
Dar asta nu insemna ca lucrurile nu sunt facute bine.

Luati si cititi legea 16/2018 pentru inceput ai pe urma ganditi-va cum sa mearga lucrurile.
w_v_w_v, utilizator
Sau poate nu aveti dreptate.
Doamna poate doreste sa angajeze o firma din domeniu care se ocupa de administrare si celelalte conexe,, asa cum au facut cei din asociatia din care fac parte si credeti-ma ca au inceput sa se schimbe lucrurile.

w_v_w_v a scris:

Doamna dupa ce ca nu aveti de nici unele in asociatie acum vreti sa ramaneti si fara administrator.
Ca nu a reinnoit atestatul ce mai conteaza. Asa sunt cei mai multi dintre ei.
Aveati o persoana care se ocupa cat de cat de asociatie.
Ati renuntat sa cereti despagubiri acum doar vreti sa il reclamati.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dumneavoastra daca nu va pricepeti deloc de ce doriti sa incurcati lucrurile.
Va mai mirati de ce le nu aveti presedinte si nu doreste nimeni cand dumneavoastra sunteti pusa numai pe reclamatii.
De ce nu v-ati facut dv presedinte.
Oricum ar fi daca o luati la bani marunti conform legii 196/,2018 totul e nelegal in asociatia dv si majoritatea.
Dar asta nu insemna ca lucrurile nu sunt facute bine.

Luati si cititi legea 16/2018 pentru inceput ai pe urma ganditi-va cum sa mearga lucrurile.

Din cauza acestui adm, care a pus în pericol și a compromis toată conducerea AP, , nu mai vrea nimeni nici o funcție în AP. Nu pot sa scriu aici, dar acest adm a făcut multe pagube blocului, datorii, distrugeri prin inundații în 4 apt prin nerepararea acoperisului-terasei blocului timp de 10 ani, inundații repetate de fecale la subsol in boxe, ani la rind...,dar prime își punea de mai multe ori pe an, apare cu un leu la consum apa calda multe luni la rind, învrăjbește locatarii, s-au format grupuri antagoniste, cei care sint împotriva adm și care îl susțin, avind și aceștia "scheleți in dulap", mereu tensiuni , scandaluri, etc.... Nu degeaba întreb aici anumite aspecte. Nu mai judecați dacă nu cunoașteți exact niște realități ale unei situații. Cine pune întrebări pe aceste forumuri nu cred că o face din distracție, mai degrabă din disperare. Se știe ce se întâmplă prin blocuri. Nu e de mirare că cineva întreabă tot felul de chestiuni. Ar fi de preferat sa i se răspundă omului la intrebare, fara interpretari.

w_v_w_v a scris:

Doamna dupa ce ca nu aveti de nici unele in asociatie acum vreti sa ramaneti si fara administrator.
Ca nu a reinnoit atestatul ce mai conteaza. Asa sunt cei mai multi dintre ei.
Aveati o persoana care se ocupa cat de cat de asociatie.
Ati renuntat sa cereti despagubiri acum doar vreti sa il reclamati.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dumneavoastra daca nu va pricepeti deloc de ce doriti sa incurcati lucrurile.
Va mai mirati de ce le nu aveti presedinte si nu doreste nimeni cand dumneavoastra sunteti pusa numai pe reclamatii.
De ce nu v-ati facut dv presedinte.
Oricum ar fi daca o luati la bani marunti conform legii 196/,2018 totul e nelegal in asociatia dv si majoritatea.
Dar asta nu insemna ca lucrurile nu sunt facute bine.

Luati si cititi legea 16/2018 pentru inceput ai pe urma ganditi-va cum sa mearga lucrurile.

gabriela constantinescu, utilizator
Daca este asa de ce nu ati candidat la functia de presedinte?
Era de ajuns sa va oferiti si rezolvati problema.
Il dadeati afara inediat duoa sedinta pe administrator.
w_v_w_v, utilizator