Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie ca martor intr-un dosar penal de Fals ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie ca martor intr-un dosar penal de Fals Informatic

astazi am primit o citatie de a ma prezenta la sfarsit de mai , in Slobozia pentru un dosar penal de fals informatic, in titlu de martor . in primul rand nici acum nu-mi trece prin cap despre ce poate fi vorba
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua!

Care este intrebarea pe care doriti sa o adresati. Va rog sa explicati putin mai detaliat care este situatia de fapt. Multumesc!
astazi am primit o citatie de a ma prezenta la sfarsit de mai , in slobozia pentru un dosar penal de fals informatic, in calitate de martor . in primul rand nici acum nu-mi trece prin cap despre ce poate fi vorba , in al doilea rand , lucrez si locuiesc in bucuresti , nu am permis, si prezint si anumite dizabilitati. Intrebarea mea este daca pot cere mutarea audieri in bucuresti , ce articol pot folosi in favoarea mea, pentru a putea avea aceasta mutare, si in al doilea rand , o data ce ma voi prezenta , pot exprima dorinta ca nu doresc sa fiu implicat ca martor si in viiitor ? Am tratamente medicale in viena la fiecare 6 saotamani, totul documentat alb pe negru . va multumesc.
Eduardthorusx, utilizator
in pluss doresc sa știu daca pot apela la dreptul de tăcere si a nu da declarații.
NU! martorul nu are acest drept. Doar suspectul și inculpatul

Eduardthorusx a scris:

in pluss doresc sa știu daca pot apela la dreptul de tăcere si a nu da declarații.

Martorul are dreptul să nu declare fapte și împrejurări de fapt care, dacă ar fi cunoscute, l-ar incrimina. Organul judiciar este obligat să îi aducă la cunoștință acest drept înainte de fiecare audiere. Probele obținute cu încălcarea acestor prevederi nu pot fi folosite împotriva martorului în niciun proces penal. Declarația de martor dată de o persoană care, în aceeași cauză, anterior declarației a avut sau, ulterior, a dobândit calitatea de suspect ori inculpat nu poate fi folosită împotriva sa. Dacă martorul se prezintă la audiere însoțit de un avocat, acesta poate asista la audiere.