Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent - incredintare copil prin ordonanta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent - incredintare copil prin ordonanta prezidentiala

In urma solicitarii in instanta, prin ordonanta prezidentiala, am obtinut incredintarea copilului meu, care in prezent locuieste cu sotul meu in Ramnicu Valcea, eu locuind in Bucuresti.
Intrebarea mea este daca pot lua copilul de la sotul meu pana la introducerea si judecarea actiunii de recurs pe care o va face sotul meu.(el spune ca nu imi da copilul atata timp cat are o cale de atac). In demersul meu de a lua copilul, pana la judecatea recursului, este suficient sa apelez la ajutorul politiei sau trebuie sa apelez la un executor judecatoresc si ce sanse am sa iau copilul cu ajutorul acestora, atata timp cat nu s-a introdus actiunea de recurs si nu s-a judecat aceasta.
Desi instanta s-a pronuntat in urma cu 3 zile in acest dosar, am inteles de la avocat ca poate dura si 2 saptamani pana
ce grefierul tehnoredacteaza sentinta si pana intru in posesia ei. Intrebarea mea se refera la faptul ca , daca este obtinut copilul prin ordonanta prezidentiala, atunci de ce toate lucrurile merg asha de greu (pana la judecare si pronuntare au trecut 3 saptamani). Eu intentionam sa ma duc cu o mica atentie la grefiera luni ptr. a urgenta tehnoredactarea sentintei si apoi sa ma duc sa mi iau copilul, dar daca el nu mi-l da, ce pot face?
Va multumesc ptr. sprijinul acordat

Mai bine nu!
De altfel nu conteaza cine tehnoredacteaza ci cine dicteaza (teoretic) si semneaza. Hotararea nu e a grefierului (chiar daca isi strica el unghiile pe tastatura si uneori n-are nevoie de nicio dictare pentru o buna parte dintr-o hotarare - partea intoductiva, bunoara,) ci este a judecatorului, care trebuie sa o motiveze si sa o semneze.

Ordonanta este executorie.
Recursul nu suspenda executarea, deci poate fi pusa in executare fara a astepta judecata recursului. Instanta de recurs poate suspenda la cerere executarea cu plata unei cautiuni
Mergeti la executor si-l lasati pe el sa cera ajutorul politiei pentru executare.
romascanu, moderator
iubi_claus a scris:

Intrebarea mea este daca pot lua copilul de la sotul meu pana la introducerea si judecarea actiunii de recurs pe care o va face sotul meu.
Eu intentionam sa ma duc cu o mica atentie la grefiera luni ptr. a urgenta tehnoredactarea sentintei si apoi sa ma duc sa mi iau copilul, dar daca el nu mi-l da, ce pot face?

Eu aş încerca să depun la registratură o cerere pentru eliberarea minutei ordonanţei preşedinţiale. Este necesar să timbraţi cererea cu taxă timbru judiciar de 1 leu şi timbru judiciar de 0,15 lei. Aceasta o veţi obţine cel târziu a doua zi.
Cu copia minutei veţi face, prin avocat, o notificare soţului prin care îi solicitaţi să se supună dispoziţiilor instanţei în termen de 2 zile de la primirea notificării, dispoziţii care sunt executorii, recursul nefiind suspensiv de executare, în caz contrar veţi apela la executarea silită a acesteia, urmând ca soţul să suporte şi cheltuielile de executare.
Dacă vedeţi că nu doreşte să execute de bună voie dispoziţiile din minută, veţi aştepta redactarea hotărârii şi apoi o veţi pune în executare silită.
Nici eu nu vă recomand "atenţiile" pentru că redactarea nu depinde de grefieră, ci de judecător. Puteţi însă depune o cerere de urgentare a redactării, la registratură, motivând situaţia descrisă mai sus.;)
Este bine ca avocatul dvs sa va faca si sa depuna cererea pt redactarea hotararii.
Cu cadourile vedeti ca riscati sa comiteti infractiunea de dare de mita.

Daca sotul refuza sa va dea copilul si acesta nu vrea o sa aveti probleme.E recomandabil sa aveti avocat la executare.

avocat Claudiu Lascoschi
Saptamana aceasta am obtinut hotararea redactata si semnata de incredintare a minorului prin ordonanta presedentiala (cu formula executorie). Am apelat la ajutorul unui executor judecatoresc, care mi-a spus ca ii face somatie, apeleaza la ajutorul politiei, iar dupa 10 zile putem lua copilul. Intrebarea mea este in ce conditii poate obtine tatal o suspendare a acestei executari, pe care o poate prezenta la executare, iar a doua intrebare este daca recursul intentat de sot la aceasta ordonanta se poate judeca in timpul in care este vacanta judecatoreasca sau se reia din septembrie
In cazul ordonantei presedintiale, recursul se judecă de urgenţă şi cu precădere, cu citarea părţilor. Instanţa de recurs poate suspenda executarea până la judecarea recursului, dar numai cu plata unei cauţiuni al cărei cuantum se va stabili de către aceasta.