avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Activitate ancalilis

Activitate ancalilis

Discuție mostenire
Care este procedura prin care bunurile dobandite in timpul casatoriei sa fie mostenite de copilul rezultat din aceasta casatorie .Mentionez ca unul din soti are un alt copil dintr-o alta casatorie.


Multumesc!
Din doua motive:nu am cu cine sa las copilul si financiar deoarece indemnizatia CC este mai mare decat salariul pe care il voi primi acum.
Am nascut in mai 2010 si pana in prezent am fost in CCC ; datorita unor motive referitoare la locul de munca va trebui sa ma prezint la munca la data de 1 februarie 2012 deci sa intrerup concediul de crestere copil.Vreau sa stiu daca pot sa reintru in concediu de crestere copil pana la 2 ani , dupa cate zile de munca , cine aproba si care sunt conditiile ,si actele normative ?
Va multumesc.
Buna ziua!
Peste 4 luni se termina cei doi ani de concediu de ingrijire copil si urmeaza sa ma intorc la munca.Am lucrat la o companie multinationala care are puncte de lucru in mai multe zone ale tarii si care in prezent se afla intr-un proces de reorganizare(pastrand in continuare aceasi activitate dar la nivel mai restrans). Va rog sa-mi spuneti daca firma este obligata sa ma primeasca inapoi la munca pe acelasi post sau un post similar si in aceasi zona(geografica) in care am lucrat la intrarea in CIC si cat timp nu au voie sa ma dea afara. Daca se poate sa-mi specificati actul normativ, legea etc...Va multumesc!
Sunt casatorita iar sotul meu are un copil din prima casatorie; impreuna avem un copil minor.Doresc sa cumpar o casa (din bani primiti de la parintii mei) si as vrea sa stiu cum trebuie sa procedez astfel incat copilul sotului ,din prima casatorie, sa nu aiba nici un drept asupra acestei case in caz ca se intampala ceva cu mine si cu sotul.
Va multumesc!
As dori sa aflu daca se poate intabula o casa pe un minor de cateva luni si daca da ,ce implica acest lucru.Casa va fi cumparata de noi parintii si am dori sa o intabulam pe el daca se poate.Ce obligatii sau probleme implica aceasta.
Va multumesc!
Sunt colaborator.
Buna ziua!
Am un loc de munca cu norma intreaga si fara intrerupere la o societate dar am mai primit si o indemnizatie de cenzor de la o alta societate.
Intrebarea este daca se tine seama la calculul indemnizatiei de prenatal(postnatal) respectiv a indemnizatiei de crestere copil si de venitul primit ca cenzor si cum se procedeaza in acest caz. Mentionez ca urmeaza sa nasc in luna mai deci intru in prenatal in martie si am fost cenzor la societatea respectiva pana in luna ianuarie inclusiv.
Va multumesc !
Va multumesc
Buna ziua!
Daca am un loc de munca stabil si pe langa mai primesc indemnizatie de cenzor de la o S.C. la calculul indemnizatiei de crestere copil se vor lua in calcul ambele venituri (din functia de baza + indemnizatia de cenzor) sau doar de la functia de baza urmand sa primesc in continuare indemnizatia de cenzor ( la care as prefera sa nu renunt daca e posibil).
Va multumesc!