avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2151 soluții astăzi
Forum Activitate mialisa

Activitate mialisa

pentru a beneficia de concediu medical,va trebui sa achitati contributia de 0.85% la Casa de Asigurari de Sanatate,iar activitatea o suspendati dupa ce stati 44 zile in postnatal.
de ce aveti nevoie de registru de casa daca tineti contabilitatea in partida simpla?
Disp.de plata si de incasare se folosesc in cazul in care efectuati retrageri de numerar pt folosul personal, sau depuneri de numerar cand veniti cu banii personali. In RJIP probabil ca va avea o rubrica separata,de tva.
Răspuns la discuția Dividende nerezident
Scuze,am omis sa spun ca persoana respective este asociat unic la firma lui din Romania si sunt venituri obtinute aici.Am considerat ca este mai bine sa-i retin impozit.
Multumesc!
Am repartizat dividend unui nerezident persoana fizica.In conditiile in care a prezentat certificatul de rezidenta fiscal din Spania,ii retin contributia la sanatate?Mentionez faptul ca I-am retinut impozit 16%

Multumesc
Discuție grupa de munca
va rog sa-mi spuneti de ce scafandrii de la A.R.S.V.O.M nu mai beneficiaza de grupa de munca in conditii grele?
Ce pot face pentru a obtine acest drept?
va multumesc
Va multumesc!
Am o problema cu ajustarea tva-ului la marfa aflata in stoc.De la 01.02.2011 am devenit neplatitor tva.
Sold 371=14936,58
sold 378=3265.71
sold 4428=2890.97
Ca sa aflu tva pe care trebuie sa-l platesc,am calculat:14936.58-3265.71-2890.97=8779.9(mf pret achiz)*24%=2107.18(4426 de plata)
Din 4428(2890.97) scad 2107.18(4426) si diferenta de 783.79 reprezinta adaos com.
Am procedat corect?
Acum ce nu stiu eu, este cum fac inregistrarile in contabilitate?cu cat se diminueaza stocul de marfa?
Multumesc
Am un teren intravilan,care avea pe vremea comunismului un drum de acces la strada principala(atunci locuiam acolo,dar am fost inundati,cei de la asigurari pe vremea aceea ne-au platit despagubirea,dar a trebuit sa demolam casa).
Problema e ca acum nu pot face cadastru,pt ca primaria a vandut din terenuri,inclusiv drumul de acces si acum nu pot lua nr.stradal pt ca efectiv nu am pe unde iesi la strada principala.Platesc impozit la o mica constructie de 7 mp ,dar figurez pe o strada la care ajung doar trecand un parau.Acum cine se face vinovat de disparitia drumului?Harta veche a comunei cu PUC-ul aferent nu mai exista(raspuns de la primarie)Cel care a cumparat drumul,are cadastru,intabulare.
Va multumesc
cum inregistrez in contabilitate imp/profit de recuperat in val de 2665 lei si neinregistrat in 2004.Pot sa nu platesc pur si simplu in cond. in care in fisa de la finante apar cu sume de recuperat la imp/profit ( deoarece am depus acum in noi 2009 decl 101 din 2004)
In contul de 441 am val de 1075 aferenta imp minim pe trim IV si m-am gandit sa nu platesc acest imp deoarece am de recuperat.
Pot sa inreg 691=441.F cu val in minus de 2665 lei? sau inreg 691=121 si 121=117 si atunci cum ramane cu soldul din 441.F ?
Va rog sa ma ajutati!