avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate m_m_c

Activitate m_m_c

Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti care sunt variantele de iesire din indiviziune in urmatorul caz:

In anii 70` statul Roman a construit 12 case pe un teren indiviziune (proprietate a statului). In 1992, conform legii 18/1991, terenul a trecut in proprietate privata, dar tot in indiviziune. Nu tot terenul a trecut in proprietate privata, ci numai terenul imprejmuit, aferent fiecarei locuinte. A ramas tot in proprietatea statului aleea de acces si curtea interioara (care nu sunt nici inprejmuite si ni accesul nu este limitat).
Acum intampin greutati la cadastru, pentru ca terenul este in indiviziune.
Mentionez ca doi dintre vecini au facut cadastru pe baza Ordinului Prefectului din 1992, care a fost redactat gresit (adica, desi in Titlul de proprietate terenul apare in indiviziune, in acest Ordin al Prefectului a fost omis din greseala acest cuvat, si astfel s-au putut face cadastrele). Am si eu un astfel de ordin, insa in 2003 mi-a fost eliberat un nou ordin si un certificat de legatar in care se mentioneaza ca terenul este indiviziune.
Si astfel ajungem la utopia ca, desi suntem in aceeasi situatie, cei doi au cadastru, si eu nu-l pot face!!!!
Problema este ca ceilalti 9 proprietari nu au nici un interes sa faca (.) cadastru, si , din cate am inteles, pentru a iesi din indiviziune trebuie facut cadastru la intregul teren, si apoi individualizate proprietatile la notar, in prezenta tuturor proprietarilor. Acest lucru este practic imposibil, fiind 12 proprietari (si unii dintre ei in varsta, fara copii si foarte suspiciosi - daca le ia cineva casa!!!!??:O)

Va rog sa ma sfatuiti cum pot iesi din indiviziune, fara sa fie nevoie sa convoc toti vecinii, sa nu fiu nevoit sa fac 12 cadastre - cati proprietari sunt pe teren - si sa nici nu dureze mult timp ( mentionez ca nu este nici o problema cu privire la teren, vecinatati, etc - totul tine de nr. mare de vecini si de eventualele suspiciuni...).

Va multumesc si astept cat mai multe sfaturi.=D>