avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Activitate frunzila

Activitate frunzila

Sigur ca am citit raspunsul dar eu vroiam sa fiu sigur ce scrie legea, daca am sau nu dreptate/vina etc. conform legii.
In normele de aplicare scrie clar ca nu sunt nevoit sa verific daca materialele sunt legale sau nu si nici nu am aceasta obligatie.
Oricum un pic de studiu nu strica la nimeni, eu trebuia sa stiu dinainte aceste aspecte... nu doar cand ma lovesc de ele.

:dance3:
Vad ca la ultima mea intrebare nu a mai raspuns nimeni asa ca raspund eu sa va informez si pe voi ca m-am documentat, mi-am luat concediu si cu laptopul la umbra de fag m-am pus pe studiat :P
1. Conform cu legea 365/2002 si normele de aplicare eu nu am nici o vina si nu sunt in nici un fel raspunzator chiar daca fisierele erau la mine pe site. Nenea trebuia sa ceara respectuos stergerea nu sa sara in sus ca ne intalnim la tribunal.
2. Tot conform cu aceeasi lege regulamentul unui site este litera de lege.
Revin ca ma enerveaza... insista

Eu i-am zis, uite-ti aici userul, ala a pus linkuri pe mai multe forumuri(pe care a zis ca le da in judecata) nu numai pe al meu si stie si moldoveanul foarte bine asta dar el vrea numai pe administratorul forumului sa-l dea in judecata :) ca probabil se gandeste ca e mai aproape fata de mine fata de niste IP-uri care as putea sa le furnizez organelor in drept(nicidecum lui)

Presupunem ca toata abureala asta a lui va tine in RM si eu sigur nu am sa ma duc la proces acolo deci am sa pierd practic. Am sa contest in Bucuresti in cazul asta ca aplicarea nu se poate face acolo.

Odata pot sa contest dovezile adica screenshot "legalizat"

Urmatoare intrebare e asta: Pot sa invoc regulamentul forumului ? Nu e facut de acuma acest regulament ci este din 2004 parca si un miniregulament trebuie obligatoriu sa-l accepti la inscriere altfel nu te poti inscrie.

In caz ca este valabil regulamentul sitului in justitie atunci e perfect, am sa-i dau niste IP-uri deforma sa caute pe cel care a pus linkul...

Dintre toti cati am intrebat nimeni a a ptut sa-mi dea un raspuns exact adica sa-mi zica ca e alba sau neagra.
In forumul ala sunt 700.000 de mesaje scrise de useri, e un colos in toate puntele de vedere si nu se poate controla cum ai vrea ca nu sunt bani de oameni ca nu sa intentionat niciodata ca el sa fie un bisnis ci doar un forum educativ.

Deci ar trebui nici macar sa nu ma gandesc ca ar puea sa ma atace ?
Sincer nu am de unde sa-i dau banii ceruti de el ca chipurile sa ne intelegem si daca ii dau pe ce baza ii dau ? Poate nu are dreptate....
Un jurist pe aici care sa fie bine documentat in ambele mele situatii expuse mai sus(dovada linkului si vinovatia/nevinovatia forumului) nu exista ? Cate pareri am cerut pana acuma toate au fost in contradictoriu :(

Va rog un PM de la un jurist bun sa stabilim o intalnire contracost bineinteles
Internetul este prin de linkuri spre acel download, numai eu stiu 3 situri. Chestia e ca userul a pus linkul implicit adica ceva de genul "ia cartea asta de aici"
In legea dreptului de autor ii da dreptate autorului, am citit inclusiv tratatul de la Berna sa vad despre ce e vorba.

Totusi nu am primit un raspuns clar
Dovada lui notariala e buna de ceva ?

Daca dovada lui e luata in considerare atunci eu pot fi purtat pe drumuri si prin tribunal desi eu stiu sigur ca pot sa dau vina in final pe user ca nu a respectat regulamentul forumului.
Da un user a postat un link spre rapidshare cred unde era cartea acestui nene. Eu habar nu am avut despre asta ca nu pot sa citesc tot ce se scrie pe forum...
Linkul era intr-un subiect oarecare de pe forum care subiect intre timp a fost sters.

Zilele trecute ma trezesc cu amenintari de dare in judecatadirecta fara nici un comentariu, nici nu vroia sa stam de vorba. A zis ca pretinde cateva mii de euro sa ii dau si inceteaza, eu nu am sa ii dau mii de euro ca forumul ce castiga din 2 reclame merge pe hosting.

Forumul zice la inregistrare pe el ca nu ai voie chestii ilegale iar in regulament zice clar ca nu ai voie si esti raspunzator de cea ce scrii

Intrebarea e daca eu ca proprietar pot fi tras la raspundere pentru cea ce scriu userii ca mai dai pesta cate unu de asta care din prima vrea doar bani


Cu putin timp in urma am fost contactat de un nene din Republica Moldova ca as acea pe forum un link pus de un utilizator al forumului spre un site de download unde era cartea lui pusa(de cineva)

Forumul este un forum public normal(fara downloaduri ilegale sau de astea)unde se discuta despre electronica unde poate sa posteze oricine, la mine pe forum NU era atasata cartea ci doar un posibil link.

Eu ni stiu de existenta linkului dar e posibil sa fi existat si dansul zice ca are o dovada de la notar ca notarul a deschis forumul si a certificat ca e adevarat acest lucru si este un link.

Am 2 intrebari
1 Poate un notar sa faca acest lucru ? Sau acest lucru trebuie certificat de o autoritate in domeniu ?
Proba nu exista nici macar in cache-ul google care se stie ca stocheaza paginile pentru mult timp.

2 Daca Totusi se ia in considerare proba de la notar eu pot fi tras la raspundere ? Cum ziceam este un forum perfect legal doar ca a pus un user un link... desi in regulamentul intern si la inregistrare zice clar ca sa nu incalci legea.

Multumesc de eventualele raspunsuri. :D