avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1912 soluții astăzi
Forum Activitate dannyydan

Activitate dannyydan

Buna ziua, va rog ajutatima cu un sfat:
Locuiesc in chirie cu sotia si fiica mea in varsta de 9 ani, am facut contract pe 1 an de zile intre mine, proprietar si agentul imobiliar(fara administratia financiara), contractul a expirat din ianuarie in schimb am ramas in continuare in imobil am platit chiria, facturi etc ca si inainte: De 3 luni sotia nu si-a recuperat partile salariale de la o companie aflata in insolventa iar eu am ramas fara servici. In concluzie ii datoram propietarului pana azi chiria pe jumatate de luna si intretinerea pe 2 luni ce nu am putut sa o achitam. Azi a venit sa zica ca schimba yala si nu avem decat sa iesim in strada pur si simplu nu vrea sa astepte pana in data de 15 in care firma aflata in insolventa are hotarare judecatoreasca de plata a salariilor. Putem face ceva in acest sens? macar o amanare pana in data de 15? proprietarul nu mai accepta sub nici o forma, daca nu eliberam noi garsoniera o va elibera el cu baietii asta a fost raspunsul lui. Multumesc
Buna ziua,
In urma cu 14 luni am fost sef magazin la un supermarket, pe scurt am fost amendat cu suma de 600 lei de catre DSP pe motiv ca s-au gasit cateva expirate in raft, acum m-am trezit cu contul de salarii blocat de la noul angajator, la banca m-i s-a spus ca pana nu se retrage acea suma de 600 lei de pe cont nu poate fi deblocat. As vrea sa stiu daca cei de la DSP au procedat corect cand au dat amenda pe persoana fizica, si daca se poate face ceva in acest caz in care sa nu pierd acei bani.

Multumesc tuturor care-mi va da un raspuns.
Răspuns la discuția delapidarea
bine zis, dar de unde dumnjezeu atatia bani?, in orice caz, cert este ca de inchisoare nu voi scapa din ce am inteles, Multumesc pt raspuns, chiar daca e neplacut asta e viata, inapoi nu mai am cum sa dau timpul.

Toate cele bune
Discuție delapidarea
Buna ziua,

Va rog ajutatima cu o veste buna.
pana acum 6 luni am lucrat la o companie lucrator gestionar direct in magazin singur, am doar generala terminata si nu am fost intyrebat de acest lucru la angajare, din start s-a gresit ocupatia mea pe postul de gestionar. Problema e ca datorita unor probleme mai vechi cu niste camatari, am pagubit aceasta companie cu suma de 9000 euro atat produse lipsa pe gestiune cat si bani din incasari. Ei au trimis niste baieti sa ma rupa din bataie si sa ameninte familia ca ne omoara pe toti daca nu le dau banii, am recunoscut in acte lipsa de gestiune, am depus plangere la politie cu martori pentru ce au facut cand au trimis baietii, intre timp m=am trezit cu dosar penal si citatie sa ma prezint cat mai urgent pt lamurirea situatiei. Ceea ce vreau eu sa stiu, este faptul daca pe noul cod penal din 2012 pot sau exista posibilitate sa scap de inchisoare, deoarece am si o fetita de crescut si sotia ar inebuni cu totul daca va ramane singura cu toate pe cap. Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra