avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2038 soluții astăzi
Forum Activitate lalishor

Activitate lalishor

Răspuns la discuția conditii acordare somaj
din data de 1octombrie 2012 contractul meu e suspendat pentru a intra in concediu de crestere a copilului,dar nu beneficiez de indemnizatie..deci nu stiu cum se socoteste,iar magazinul la care lucram,care avea filiale in mai multe orase/judete s-a inchis din noiembrie 2012.La asta ma refeream ,,in cazul in care as fi dorit sa incep lucru mai devreme de implinirea copilului de 1an,nu as putea deoarece sunt inchise magazinele.si nu stiu in cazul meu ce se intampla si cum se socoteste..am intrebat si contabila noastra de la servici dar inca nu am primit nici un raspuns..precizez ca personalul magazinului acum este in somaj..cotizatie am avut de mai bine de 5ani,chiar si pt cele 2 luni care am avut intrerupere am platit din mana..
Buna ziua! am si eu o intrebare..sunt mamica,am o fetita de 6luni jumatate si nu am beneficiat de indemnizatie fiindca am avut intrerupere intre servicii 2luni ,in prezent luam numai alocatia copilului si as vrea sa stiu daca as putea beneficia de somaj fiindca eu chiar daca as vrea sa ma intorc la fostul loc de munca ,nu mai pot deoarece s-au inchis toate magazinele si personalul e in somaj,pana se va schimba firma pe celalalt nume si se vor redeschide magazinele,Astept un raspuns concret cat mai curand.Multumesc!