avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1775 soluții astăzi
Forum Activitate PaulRus

Activitate PaulRus

Buna ziua. In primul rand multumesc pentru raspuns, in al doilea rand, la alte mentiuni este precizat "Nu recunosc fapta'' iar procesul este semnat. Ma ajuta in vreun sens?
Buna ziua. Azi, 19/02/2015 am fost oprit de un echipaj de politie, in Cluj Napoca si mi-a fost retinut permisul pe motiv ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului.
Nu am recunoscut fapta deoarece semaforul avea culoarea galbena cand am trecut eu pe langa el si la un metru in fata mea era inca o masina care nu a fost oprita. Doresc sa contest procesul verbal si sa imi recuperez permisul si amenda.La rubrica alte mentiuni,este trecut "Nu recunosc fapta", procesul este semnat. As avea sanse sa reusesc?Care ar fi costurile? Mentionez ca am avut inca doua persoane in masina, martori.
Va multumesc pentru raspuns. O sa am rabdarea necesara deoarece nu am ce altceva ce sa fac. Doar vreau sa se rezolve si sa termin odata cu ei. Contractul incheiat mentioneaza la articolul 9.1 "Contractul poate inceta prin denuntarea unilaterala cu un preaviz de 60 de zile-cu dovada intentiei de reziliere celeilalte parti" iar la art.9.2 "Renuntarea la contract sau rezilierea contractului din vina beneficiarului conduce la pierderea dreptului de a i se restitui avansul achitat.Rezilierea se face din vina prestatorului conduce la obligativitatea restituirii avansului platit."
Buna seara. Doresc sa aflu cum pot sa imi recuperez banii de la o firma de termopane care nu si-a respectat contractul pe care l-am facut cu ei. Si anume, au trecut cam 25 de zile calendaristice de la data la care trebuiau montate.
Cand au venit cu produsele erau la alte dimensiuni decat cele masurate, mi-au propus sa ii las sa taie din panel sa isi limiteze ei costurile. Nu mai am rabdarea necesara sa mai stau dupa ei si doresc sa inchei contractul si sa imi recuperez banii. Mentionez ca plata produselor a fost facuta integral. Multumesc