avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Activitate andreeagutan

Activitate andreeagutan

Răspuns la discuția Comision refuzat
nu exista nimeni care imi poate da o opinie asupra acestui subiect? multumesc
Buna ziua,
Lucrez pentru o multinationala IT, in departamentul de vanzari. Am in momentul de fata un dosar in lucru inca din luna octombrie, pentru a vinde soft-ul nostru unei companii foarte mari din Olanda. Dosarul si vanzarea sunt aproape de finalizare, si eu m-am ocupat de la inceput pana la sfarsit de aceasta tranzactie. La inceputul anului s-a schimbat structura departamentului de vanzari, astfel incat contul acestei companii urmeaza sa fie gestionat de catre echipa locala din Olanda. Cu toate acestea, pentru ca eram singura persoana care avea contact cu acest viitor client pentru a putea finaliza tranzactia, mi s-a promis ca mi voi putea continua proiectul si voi fi comisionata in consecinta atunci cand se va inchide, si ca numele persoanei din teritoriu este doar "pe hartie". Am acest acord in scris din partea managerului de departament, dar acum mi s-a transmis ca din cauza ca am trecut deja in al doilea trimestru din an, in mod exceptional, tocmai pentru marea contributie pe care am avut-o, mi se va da totusi 30% din comisionul cuvenit,in loc de 99,99% asa cum mi s-a comunicat la inceputul anului.
Intrebarea mea este, ii pot ameninta cu un temei legal ca nu respecta intelegerea initiala ( mail scris) din luna ianuarie daca in acel mail nu era nici o conditie legata de momentul inchiderii acestei tranzactii? Ba mai mult, atunci am mentionat "upon invoicing" si asta mi s a confirmat, iar progresul si momentul in care tranzactia se va finaliza a fost mereu transparenta si comunicata cel putin saptamanal cater management.
Va multumesc anticipat.
Buna seara, lucrez intr-o multinationala in care am fosst angajata in luna mai a anului trecut.La momentul respectiv am fost anagajata in departamentul de vanzari (software) pe un teritoriu determinat (care presupunea folosirea limbilor straine pe care le vorbesc) si vanzarea catre companii mari (peste 1000 de angajati). In luna ianuarie, in urma unei reorganizari interne, segmentul de care ma ocupam impreuna cu teritoriul pe care il gestionam au fost realocate, iar mie mi s a propus o pozitie in acelasi departament, dar in segmentul inferior, adica o pozitie inferioara din multe puncte de vedere. Mai mult, este un post inventat, deoarece regiunea era deja foarte usor gestionata deja de catre cineva deoarece nu implica mult efort, din cauza prezetei aproape inexistente pe acea piata a produsului pe care il vindem. Salariul nu mi s a schimbat, iar avand in vedere ca profilul de vanzari presupune si o parte variabila a salariului care survine din indeplinirea targetului, un argument ca sa accept aceasta noua pozitie a fost promisiunea unui target mai usor de atins, deci un comision mai sigur ca anul trecut cand targetul nu a fost nici atins, nici realist.
In urma analizelor, rezulta ca targetul aceasta nu este deloc realizabil si nici perspectivele nu coincid cu ce mi s a "vandut" la momentul schimbarii.
Intr-un final intrebarea : pot face cumva in asa fel incat sa nu mi dau demisia pur si simplu, ci sa cer salarii compensatorii in baza contextului enuntat? Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare SRL/PFA
Va multumesc pentru raspuns. Acest contract trebuie si legalizat in vreun fel(incheiat la notar,,,?) sau est doar un document ce se depunde la dosar doar cu sematurile celor doua parti ?
Buna seara. Doresc sa accesez fonduri europeene sau guvernamentale pentru dezvoltare unei activitati non agricole in mediul rural.

De ce document am nevoie pentru sediul social al unui SRL daca am deja adresa de domiciliu in acel spatiu ? Spatiul este pe numele parintilor si as vrea sa stiu daca este necesar sa mi faca un contract de comodat sau pot utiliza doar contractul de proprietate al lor.

Multumesc