avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate LauraRatiu

Activitate LauraRatiu

Buna ziua

Incepand cu 2023, inteleg ca se calculeaza diferit indemnizatia de concediu medical, in urmatoarea situatie: daca un salariat are un certificat de concediu medical cod 01 si angajarea la locul actual de munca este doar de 4 luni, dar are stagiu de cotizare de la un loc anterior, baza de calcul a concediului medical este reprezentata de cele 4 luni la noul angajator, si nu media veniturilor pe 6 luni.
( ordinul 670 / 2023)

Multumesc,
Buna ziua

Daca un salariat are un certificat de concediu medical cod 01 si angajarea la locul actual de munca este doar de 4 luni, dar are stagiu de cotizare de la un loc anterior, care este baza de calcul a concediului medical? Cele 4 luni la noul angajator, sau media veniturilor pe ultimele 6 luni?

Multumesc,
Daca sociatatea deconteaza combustibil pt transport salariatilor ( care ulterior justifica prin bon fiscal ) , trebuie sa declare aceste sume in declaratia 112?
Multumesc,
Buna ziua
In cazul prestarii orelor suplimentare, sau a muncii in zile de sarbatoare legala si a compensarii acestor ore / zile cu zile libere platite, se mai acorda si sporul pt suplimentare , respectiv pt munca in sarbatori legale?
Buna ziua

Ce implicatii sunt daca un angajat al unei SC din Romania este detasat intr-o tara din UE, dar nu am primit formularul A1 pentru el? Precizez ca este operata deja detasarea in Revisal.
Cum putem proceda mai departe, pt a corela si corecta situatia?

Multumesc,
Buna ziua

Cum completez adeverinta Anexa 2, pt ca o angajata sa poata beneficia de concediu ingrijire copil pana la 2 ani, dupa 2 luni de somaj tehnic?
Somajul tehnic este un venit impozabil, dar la rubricatura din adeverinta am:
* nr zile lucrate
* nr zile concediu medical
* nr zile concediu de odihna
* nr. zile concediu fara plata, absente nemotivate
Nu stiu unde trebuie trecute nr de zilele de somaj tehnic
Multumesc
Multumesc de raspuns. ONG- ul pt care intreb este infiintat la Tribunal
Buna ziua
In legatura cu declaratia privind beneficiarii reli pt un ONG - se depune daca sunt membrii asociati sunt doar persoane fizice sau daca sunt si persoane juridice ?
Multumesc
Multumesc de raspuns.
Deci, daca am inteles, la SC Y SRL se calculeaza media veniturilor din iunie, iulie, august si septembrie.