avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1937 soluții astăzi
Forum Activitate maya_0085

Activitate maya_0085

Răspuns la discuția pensie medicala
Va multumesc din nou. Acest calcul este ptr pensia la limita de varsta, dar eu am intrebat modul de calcul al pensiei medicale gr III.
Nr total de puncte 37,33 se imparte tot la 33 ani sau la 25 ani cf tabel din lege? apoi se imulteste cu % de invaliditate si se adauga 35%x val punct ?
Vreau sa stiu formula de calcul al pensiei medicale.
Va rog ajutati-ma!
Răspuns la discuția pensie medicala
am imartit salariul meu la salariul mediu, pe fiecare an si luna, iar suma punctelor rezultate este de 37,33 puncte reprezentand punctajul total in cei 34 ani lucrati
data nasterii 9.04.1963 feminin
Răspuns la discuția pensie medicala
multumesc! totusui sunt nelamurita in privinta calculului pensiei medicale si anume:
am 53 ani si 34 ani vechime. dupa lege vechimea minima de cotizare in cazul meu este de 33ani, deci am atins-o, dar varsta de pensionare este de 62-63 ani. calculul pensionarii medicale gr III se face astfel:
nr total de puncte reiesite din raportul salraiu/salariu mediu economie=37,33 puncte
aceste puncte se impart la 33ani sau la 25 conform tabelului din lege, avand in vedere ca sunt cuprinsa in plaja de 53-57ani?
calculul estimativ facut de mine
37,33/25=1,50x871,7=1307x80%(proc. pens. med.)=1046+35%x871,7(gr III)=1350lei
Discuție pensie medicala
Buna ziua,
Va rog, vreau sa stiu la ce se aplica procentul pensiei medicale: la pensia de drept sau la salariu.
Multumesc!