avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1364 soluții astăzi
Forum Activitate ovilazar

Activitate ovilazar

Buna seara,

O sa incerc sa fiu scurt. Lucrez de-acasa, am un SRL micro a carui cifra de afaceri bate inspre cei 65k euro unde m-ar trece la platitor. La cum merg lucrurile, s-ar putea sa depasesc si cei 100k euro / an sa ma treaca la impozit pe venit. Cum marja profitului e peste 50%, mi s-ar mari impozitul de cateva ori..

Anul acesta sunt acoperit, la anul nu sunt sigur, asa ca am nevoie de soluti, pe care le tot intorc pe toate partile :D

Plus de asta, va fi cazul sa-mi iau si eu sediu si vreo 3 angajati (deci cheltuieli in plus de vreo 2500 euro lunar am calculat eu), deci trebuie sa fac si mai multi bani sa mi-i permit, deci nu pot evita aceste plafoane.

Solutille ar fi:

- Deschid o a doua firma cu un asociat, care nici asta nu-mi va ajunge multa vreme.. dar e greu sa gasesc pe cineva care sa si vrea sa se implice intr-un proiect nou (facand site-uri pe net, incep proiecte noi tot timpul) dar trebuie munca de convingere, sa trag de el etc. Iar o a 3-a firma ar fi deja overkill.

- Fac un offshore. Pare sa fie varianta potrivita pentru ca banii oricum imi sunt virati din SUA in mom. de fata. Deci nu se pune problema sa transfer din .ro in offshore sub nicio forma. Am cautat pe net dar nu prea mi-e clar ce impozite se platesc pe PF si cum anume aduc banii in tara.

- Raman la o singura firma, problema e ca facturile mele de plati sunt 95% in afara RO si am inteles ca ele nu conteaza la TVA. Deci practic statul imi va lua 20% (sau 19% din 1 ian 2017) din incasari. Sigur ca chiria pe sediu se compneseaza la TVA dar a fost deja luata in calcul. Apoi, dupa ce mai cresc putin, o sa-mi ia si 16% din profit in loc de 3% din venit.

Dupa calculele mele amanuntite in excel, ajung de la impozit de 600 de lei pe luna (micro) la 7000 de lei pe luna (profit + tva). Daca mai adaug 10000 de lei pe luna spatiu + cativa angajati, ies pe minus.

Vreun sfat? Multumesc.