avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate carmenush72

Activitate carmenush72

Bună ziua,în urma unui proces de partaj succesoral deschis de tatăl meu după moartea mamei mele am primit casa construcție nr.1 ,un teren aferent în fata acestei case și jumătate cota din drum de folosință (coproprietar cu tata),am platit sulte tatălui și surorii mele,iar tatăl meu a rămas cu casa construcție nr.2 lipita de a mea, cu teren în continuare și cu jumătate cota din drumul de folosință.Tata a decedat și am aflat ca sora deține un contract de vanzare cumparare pe jumătate din casa și terenul tatălui meu, iar pe cealaltă jumătate cu uzufruct viager și întreținere,exista și un preț în acel contract. Ce pot face în aceasta situație care îmi pare un act de donație eu fiind exclus de la moștenire și cum pot face rost de acel act de vanzare cumparare tatăl meu având 85 ani când l-a încheiat.Va multumesc
Bună seara,va rog sa ma ajutați într-o problema cu succesiunea.Tatal meu înainte de a deceda mi-a recunoscut ca a făcut contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere surorii mele.Cum pot deschide succesiunea sa anulez acel act ,deoarece sora .mea tine totul ascuns.
Buna seara,va rog sa ma ajutați intr-o problema:în urma unui proces de succesiune după decesul soacrei mele ,soțul meu a primit casa construita în 1997 și terenul gradina aflat în fata casei,socrul meu am căzut de acord sa primească casa construita în 2004 în continuarea casei din 1997 cu terenul gradina aflat în continuarea casei ,am plătit sulte socrului și cumnatei in valoare de 40000 ron,țin sa precizez ca împreună soțul meu și socrul au un teren în indiviziune ce reprezinta trecerea de la poarta la fiecare imobil ca o poarta auto.Acest teren care trece prin fata casei noastre care este prima și prin fata casei socrului care este următoarea lipita este cu drept de folosinta pentru familia noastră și socru.De 4 luni socrul meu nu mai sta acasă ,deoarece e bolnav și varsta înaintată 86 ani a decis sa stea la cumnata mea sa vadă de el.Problema este ca în fiecare dimineață cumnatul meu care nu are niciun drept în curte vine sa dea drumul la 7 găini și în fiecare seara sa le închidă, dar nu vine pașnic, ci mereu cauta scandal în ideea ca de ce țin masina proprietate în fata casei pe drumul de acces ,îmi muta șezlongul pe motiv ca drumul trebuie sa fie liber,dar el nu are niciun drept sa dicteze în curte ,deoarece este proprietar soțul meu și socrul meu el este un străin în curte,iar masina mereu am ținut-o asa ca e normal după ce vii de la munca sa bagi masina în curte,iar când a fost nevoie sa treacă cu camion de lemne sau altele nu a fost problema sa nu între,dar acum chiar nu știu cum pot sa ii interzic sa mai între în lipsa mea....Va rog sa ma îndrumați, mulțumesc.
Buna ziua,in urma unei hotarari judecatoresti partaj succesoral ,sotul meu a castigat casa veche constructie 1990 si a platit sulte socrului meu si cumnatei mele,contractul cu electrica era pe numele socrului meu care locuieste in casa noua constructie 2004 lipita de cea veche ,sotul meu a facut schimbarea de nume la electrica,bransamentul fiind pe casa veche castigata de el.Socrul meu a profitat 5 ani cat am fost in proces (pe care el l-a intentat) de electricitate fara sa plateasca nimic ca noi avand familie grea trebuia sa platim.Acum, ulterior schimbarii de nume la contract si unor discutii aprinse la adresa copiilor mei cu plangere la politie,am decis sa oprim alimentarea cu electicitate a casei socrului meu(era o legatura prin podul casei facuta de sotul meu).Am primit telefon de la un angajat electrica Gaesti,care m-a amenintat ca o sa imi rezilieze contractul si ca imi opreste furnizarea energiei electrice daca nu vreau sa pun un pausal.,, ca am facut o ilegalitate ca am schimbat contractul pe numele sotului.Am discutat cu o dna jurist de la electrica Targoviste care a spus ca ei discuta prin notificari si ca nu vede ce problema ar fi decat daca am umblat la bransament.Nu am umblat la bransament este cel vechi pe casa pe care acum e proprietar sotul meu.Am primit telefon sa mergem in audienta la director.Va rog frumos sa imi spuneti daca poate sa ma oblige sa pun un pausal,pentru ca nu vreau, prea multe am patimit si in continuare imi hartuie psihic familia cumnata mea,pentru ca nu este nicio ilegalitate la mijloc.,in regulamementul electrica scrie ca daca un client isi pierde dreptul de proprietate asupra locului de consum trebuie sa anunte electrica si sa treaca pe numele noului proprietar in termen de 6 luni. De ce atata tevatura si telefoane si audienta pe deasupra?